Amerikansk top-investor på besøg hos danske iværksættere: I er for skrøbelige

Iværksætter fra Norden skiller sig ud på en række særlige punkter, fortæller amerikanske Adeo Ressi, der i sin karriere har mødt tusindvis af tech-iværksættere fra hele verden

Artikel top billede

(Foto: Rainer Hosch)

Mange iværksættere vil helt uundgåeligt komme til at balancere på afgrundens rand i perioder af deres liv.

Derfor skal de være udstyret med en helt særlig psyke, hvis de skal have succes, lyder det fra den amerikanske investor og iværksætter Adeo Ressi, da Computerworld interviewer ham i forbindelse med den københavnske tech-konferencen, Tech BBQ.

Har testet 250 nordiske iværsættere

I sit arbejde er han stødt på tusindvis af håbefulde iværksættere fra hele verden, der har gennemgået en særlig psykologisk personlighedstest.

250 af dem, der har gennemgået testen kommer fra Skandinavien.

Adeo Ressi forklarer, at iværksættere, der ifølge testen vurderes til ikke at have den rette psykologiske profil, bliver "flagget" - altså fremhævet med en særlig markering i testen. 

“Og vi ser helt generelt flere iværksættere med 'flag' i Skandinavien,” siger han og uddyber:

“Som iværksætter har du brug for en meget lang distance ud til afgrunden, men iværksættere med 'flag' er kendetegnet ved at have kortere afstand til afgrunden, og derfor har de en større risiko for at bryde sammen og tage deres virksomhed med i faldet. Et sammenbrud kommer til udtryk på samme måde for alle mennesker, men nogle mennesker bryder ganske enkelt hurtigere sammen end andre gør.”

Syv spørgsmål du skal kunne besvare, hvis din tech-virksomhed skal få succes

En test kan ikke besegle din skæbne

Adeo Ressi er grundlægger af Founder Institute, der er et såkaldt acceleratorprogram for startup-virksomheder.

Her gennemgår iværksætterne et slags træningsprogram i iværksætteri.

Han forklarer, at stort set alle de iværksættere, som er blevet flagget, i Founders Insititutes program er endt med at fejle.

“Men jeg vil gerne påpege, at en test ikke kan besegle en persons skæbne. Derfor fortsætter vi også med at tage iværksættere ind, selvom testen har flagget dem. Vi tror på, at alle mennesker kan udrette fantastiske ting under de rette forhold,” siger Adeo Ressi.

Læs også: Skyd gang i it-innovationen: Bruger du en af disse fire modeller?

Ikke entydigt negativt

Founders Institutes data på skandinaviske iværksættere er dog langt fra entydigt negativt.

Eksempelvis har de skandinaviske iværksættere, der har taget Founders Insitutes test, en gennemsnitsalder på 34,5 år, hvilket betyder, at de er 1,7 år ældre end det globale gennemsnit.

Ifølge Adeo Ressi viser Founder Institutes undersøgelser, at ældre iværksættere - alt andet lige - har større sandsynlighed for at få succes.

Founder Institute har ligeledes identificeret to karaktertræk, der kendetegner succesfulde iværksættere.

Det ene er såkaldt flydende intelligens, mens den andet er åbenhed.

Førstnævnte måler din evne til hurtigt at lære og hurtigt at omsætte den læring til praksis, mens “åbenheden” beskriver din evne til at se verden - og vurdere dine omgivelser - korrekt. 

Her viser undersøgelsen, at de skandinaviske iværksættere har en højere grad af flydende intelligens, mens de til gengæld har en lavere grad af åbenhed.

Founder Insitutes tal viser ligeledes, at skandinaviske iværksættere er mere ekstroverte end gennemsnittet, hvilket dog ikke direkte er koblet til sandsynligheden for a de få succes.

Læs også: Mød Adeo Ressi: Han har gennemgået tusindvis af profiler i jagten på det rå iværksætter-talent

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S