It-direktør i Skat stopper - har fået ny topstilling i den danske it-branche

Claus Middelboe Andersen stopper som it-direktør i Skat, da han har fået en ny topstilling i den danske it-branche.

Artikel top billede

Skat mister sin it-direktør, Claus Middelboe Andersen, der nu i stedet skal arbejde for NNIT.

Claus Middelboe Andersen, der er konstitueret it-direktør i Skat, forlader den offentlige myndighed, mens Skat står over for ganske store omvæltninger - ikke mindst på it-fronten.

Han bliver nu i stedet senior vice president i NNIT med reference til NNITs CEO, Per Kogut.

Claus Middelboe Andersen får det globale ansvar for NNITs it-løsninger og bliver dermed også øverste chef for cirka 900 ansatte.

Det oplyser Skat til Computerworld.

”Jeg har været meget glad for og stolt over min tid i Skat. Den faglige stolthed, som gennemsyrer organisationen, imponerer hver eneste dag. Det har været et privilegium sammen med Skats direktion og vores mange dygtige medarbejdere at udvikle de kritiske forretningsområder i Skat og understøtte samarbejdet på tværs i organisationen,” udtaler Claus Middelboe Andersen via en email.

Claus Middelboe Andersen har været ansat i Skat siden marts 2015. De seneste 10 måneder som konstitueret it-direktør. 

“På it-området har vi blandt andet styrket vores fokus på it-sikkerhed, etableret et nyt drifts- og udviklingscenter og forbedret driftsstabiliteten på vores systemer til gavn for både borgere og virksomheder og Skats medarbejdere,” siger Claus Middelboe Andersen.

Kunne ikke sige nej til NNIT

Samtidig giver Skats konstituerede direktør, Merete Agergaard, it-direktøren pæne ord med på vejen:

”Først og fremmest ønsker jeg Claus tillykke med at lande så stort et job. Det er flot, og jeg er stolt på hans vegne, selvom det naturligvis er et tab for Skat. Claus har med sin store faglige kapacitet stået i spidsen for at løfte og udvikle vores it-systemer. Dertil er Claus en meget vellidt og respekteret chef og kollega, som altid har forretningens behov i fokus," udtaler Merete Agergaard.

Claus Middelboe Andersen tiltræder i stillingen hos NNIT den 1. november og fortsætter indtil da i sin nuværende stilling hos Skat.

”Den stilling, jeg har fået tilbudt, er meget spændende og udfordrende. Sådan en stilling, som man kun meget sjældent får mulighed for at tiltræde. Det kunne jeg ikke sige nej til, og jeg glæder mig meget til at tage fat,” udtaler han.

Skat oplyser til Computerworld, at der endnu ikke er taget stilling til, hvad der skal ske med it-direktør-stillingen, når Claus Middelboe Andersen stopper i Skat. 

Læs også:

Regeringen klar med milliardoprustning: Skattevæsenet får yderligere 5,5 milliarder de kommende år

Skat indfører helt ny it-organisation - og udpeger konstitueret it-topboss

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-projektleder i Forsvaret og sæt retningen for fremtidens digitale løsninger

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet