Er en robot mere end bare en ting? EU-land vil anerkende robotter som juridisk enheder

I Estland arbejder man på en lovgivning, der skal give robotter en selvstændig juridisk status.

Artikel top billede

Er en robot mere end bare et stykke løsøre?

Det mener de i Estland, hvor embedsmænd i øjeblikket arbejder på en lov, der skal give robotter en selvstændig juridisk status, som vil gøre dem til såkaldte “robot-agenter”.

Det skriver det amerikanske medie Bloomberg.

Lovgivning skal være med til at adresse nogle af de dilemmaer, der opstår i takt med, at kunstig intelligens og robotter vinder frem. Her i blandt spørgsmål om, hvem der pådrager sig ansvaret for den skade, der bliver påført af en robot. Det kan eksempelvis være en selvkørende bil, der er involveret i en ulykke.

Ifølge Siim Sikkut, der er den estiske embedsmand, der er ansvarlig for arbejdet, kan lovgivningen være med til at gøre Estland til en førende robot-nation.

“Hvis vi griber denne mulighed, vil det kunne os gøre til en af pionererne på området,” siger han til Bloomberg.

Siim Sikkut oplyser, at han ikke har kendskab til andre nationer, der barsler med lignende lovgivning, og han vurderer, at lovgivningen kan være klar til implementering i løbet af et par år.

Digital stormagt

Selvom Estland blot har 1,3 millioner indbyggere, har landet gennem de seneste år promoveret sig selv som en digital stormagt.

Eksempelvis har Estland indført e-valg, programmering som obligatorisk fag i skolen og åbnet for, at udlændinge kan ansøge om et såkaldt digitalt statsborgerskab.

Sidste år mødte Computerworld Estlands daværende statsminister Taavi Rõiva, der hævdede, at Estland blev drevet som en statup-virksomhed:

“Det handler om, at vi som land er parat til at løbe nogle risici og ikke er bange for nye udfordringer. Hvis du ser på vores initiativ med e-Reisdency, så ser jeg det som "et statsligt startup", fordi det er et program, der kan skaleres utroligt hurtigt og har en kæmpe potentiel upside,” sagde han til Computerworld.

Læs hele historien om Computerworlds møde den estiske statsminister her:

Vi mødte statsministeren for verdens mindste it-stormagt, og her er, hvad han lærte os om digitalisering

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

Region Sjælland

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT