Er en robot mere end bare en ting? EU-land vil anerkende robotter som juridisk enheder

I Estland arbejder man på en lovgivning, der skal give robotter en selvstændig juridisk status.

Artikel top billede

Er en robot mere end bare et stykke løsøre?

Det mener de i Estland, hvor embedsmænd i øjeblikket arbejder på en lov, der skal give robotter en selvstændig juridisk status, som vil gøre dem til såkaldte “robot-agenter”.

Det skriver det amerikanske medie Bloomberg.

Lovgivning skal være med til at adresse nogle af de dilemmaer, der opstår i takt med, at kunstig intelligens og robotter vinder frem. Her i blandt spørgsmål om, hvem der pådrager sig ansvaret for den skade, der bliver påført af en robot. Det kan eksempelvis være en selvkørende bil, der er involveret i en ulykke.

Ifølge Siim Sikkut, der er den estiske embedsmand, der er ansvarlig for arbejdet, kan lovgivningen være med til at gøre Estland til en førende robot-nation.

“Hvis vi griber denne mulighed, vil det kunne os gøre til en af pionererne på området,” siger han til Bloomberg.

Siim Sikkut oplyser, at han ikke har kendskab til andre nationer, der barsler med lignende lovgivning, og han vurderer, at lovgivningen kan være klar til implementering i løbet af et par år.

Digital stormagt

Selvom Estland blot har 1,3 millioner indbyggere, har landet gennem de seneste år promoveret sig selv som en digital stormagt.

Eksempelvis har Estland indført e-valg, programmering som obligatorisk fag i skolen og åbnet for, at udlændinge kan ansøge om et såkaldt digitalt statsborgerskab.

Sidste år mødte Computerworld Estlands daværende statsminister Taavi Rõiva, der hævdede, at Estland blev drevet som en statup-virksomhed:

“Det handler om, at vi som land er parat til at løbe nogle risici og ikke er bange for nye udfordringer. Hvis du ser på vores initiativ med e-Reisdency, så ser jeg det som "et statsligt startup", fordi det er et program, der kan skaleres utroligt hurtigt og har en kæmpe potentiel upside,” sagde han til Computerworld.

Læs hele historien om Computerworlds møde den estiske statsminister her:

Vi mødte statsministeren for verdens mindste it-stormagt, og her er, hvad han lærte os om digitalisering

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen