Uber blokerede for svenske politifolk med kontroversielt snyde-værktøj

Uber blokerede med snyde-værktøj alle brugere med mail-adresser, der sluttede på @polisen.se og gjorde det samtidig svært at bestille en Uber-bil for brugere tæt på politstationen ved Kungsholmen i Stockholm.

Artikel top billede

Uber har brugte det stærkt kontroversielle Greyball-værktøj mod myndighederne i Sverige.

Det skriver det svenske erhvervsmedie Di Digital.

Eksistensen af Greyball-softwaren blev i foråret første gang afsløret af den amerikanske avis New York Times, men Di Digitals afsløring betyder, at vi nu for første gang har vished for, at softwaren også er blevet brugt i Skandinavien. 

Greyball-softwaren er udviklet med det formål at identificere Uber-brugere, der har tilknytning til offentlige myndigheder og derfor kan forventes at bruge appen med henblik på at retsforfølge tjenestens chaufører.

Læs også: Ny belastende afsløring øger presset på magtfuld Uber-boss: Har snydt myndigheder med særlig software

Blokerede politi-emails

Helt konkret blokerede Uber brugere med mail-adresser, der sluttede på @polisen.se.

Samtidig gjorde Uber det svært at bestille en vogn via Uber, hvis du befandt dig tæt på politstationen ved Kungsholmen i Stockholm.

“Der gik omkring en måned, før vi blev lukket ned. Vi var ikke velkomne som kunder,” siger politiinspektør Anders Thonfors til Di Digital.

I en skriftlig kommentar til det svenske medie oplyser Uber, at virksomheden i dag har forbudt sine medarbejdere at anvende softwaren mod myndighederne.

Genkender særlige adfærdsmønstre

New York Times har tidligere beskrevet, hvordan Uber via softwaren har identificeret myndighedspersoner, hvis de loggede på Uber fra en politistation, eller hvis de på andre måder udviste et særligt adfærdsmønster, der normalt ville kendetegne folk med tilknytning til myndighederne.

Hvis en Uber-bruger blev identificeret som en person med tilknytning til myndighederne blev vedkommende ifølge New York Times præsenteret for en særlig udgave af Ubers app, der viste et manipuleret kort som ikke afslørede positionen på virkelige Uber-chauffører, men i stedet var udstyret med såkaldte "spøgelses-biler." Altså ikke-eksisterende Uber-biler.

Forsøgte de pågældende brugere at bestille en vogn fik de enten deres bestilling annulleret eller modtog en meddelese om, at der ingen tilgængelige biler var i området.

Læs også: 
Indsigt: Kan nyt udspil løse det største problem i 'beskidt' platforms- og deleøkonomi?

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen