En bruger-licens til Axapta steg med 122 procent, da Microsoft sidste sommer fjernede de mindre og billigere udgaver Axapta Small Business Edition og Axapta Professionel fra tilbudskatalogene.
? En så alvorlig prisstigning tvinger reelt kunderne til at blive på produkter som C5, XAL og Navision, der alle er baseret på 5-10 år gammel teknologi, og det er et problem, siger Martin Kiær, partner hos forhandleren Compusystem.
Microsoft er uenig med udlægningen. Divisionschef i Microsoft Business Solutions Thomas Parbst, mener ikke, at der er noget problem.
Tvinges ikke
? Det er ikke vores opfattelse, at kunderne tvinges til at blive på en gammel platform. Navision er på nogle områder teknologisk længere fremme end Axapta, og vi har investeret meget i at opdatere den Navision version 4.0, der kommer i fjerde kvartal i år, siger han.
Med hensyn til XAL fortæller Thomas Parbst, at supporten af det produkt ophører om fem år i 2009.
Ifølge forhandlerne går det ud ud over deres forretning, at Microsoft sidste år fjernede de to mindste versioner af Axapta og dermed reelt hævede prisen med 122 procent for de virksomheder, der ønsker en tibruger-installation.
? Det skader vores indtjening, at Microsoft med denne manøvre hæver priserne. Det burde Microsoft have taget hensyn til, mener Hans Peter Bech, administrerende direktør for og medejer af forhandleren HOB Business Solutions.
Mange forhandler-protester
Ifølge Hans Peter Bech skabte Microsofts initiativ et voldsomt røre blandt forhandlerne sidste sommer. Mange protesterede, men modstanden fik ingen indflydelse på beslutningen.
? Vi evaluerer netop nu det initiativ vi tog sidste sommer med at fjerne Axapta Small Business Edition og Axapta Professionel, siger Thomas Parbst, der tilføjer, at det især er den mindste Axapta-model - som maksimalt kunne anvendes af 10 samtidige brugere - der er problemet.
De såkaldte 10-brugelicenser anvendes ofte i virksomheder med fra 30 og op til 50 it-arbejdspladser, hvilket udgør en overordentlig stor del af danske virksomheder.
? Det er fuldstændig det samme system, der sælges i alle kategorier. Den eneste forskel er, at Microsoft lægger en spærre ind ved henholdsvis 10 og 25 brugere, siger Martin Kiær.
Han er noget forbandet over, at Microsofts eliminering af de to små Axapta-versioner tvinger hans kunder til at blive på, hvad han mener, er en gammel teknologisk platform.
Microsoft mener på sin side ikke, at Axapta-forhandlerne har den store ekspertise til at udtale sig om Navisions teknologiske platform, og Thomas Parbst siger videre, at mange kunder faktisk forlader XAL til fordel for Navision.
Mere end halvdelen
Mere end halvdelen af HOB's kunder ligger i de to Axapta-kategorier, som ikke længere kan købes.
? En del andre mindre forhandlere rammes af, hvad jeg opfatter som Microsofts forsøg på at skille Axapta fra Navision-produkterne, siger HOB-direktør Hans Peter Bech.
Han mener, at elimineringen af de små Axapta-licenser har som formål at markedsføre Navision i den nedre del af markedet.
? Måske er det fornuftigt nok set med Microsofts øjne, men de rammer de forhandlere, hvis kunder ligger i segmentet 5-10 samtidige brugere, og det er altså et stort antal, understreger Hans Peter Bech.