Netcompany køber sig ind i Storbritannien: Køber britisk it-virksomhed med 350 ansatte

Det danske it-selskab Netcompany har igen åbnet muldvarpeskindet og har opkøbt britiske Hunter Macdonald og sine 350 ansatte

Artikel top billede

Sidste år opkøbte Netcompany sig ind på det norske marked med det norske selskab Mesan, og nu sker det samme i Storbritannien.

Netcompany opkøber det britiske selskab. Hunter Macdonald med sine 350 ansatte for et uoplyst beløb.

Det skriver blandt andet Finans.

»I dag er en milepæl i Netcompanys 18-årige historie. Vi går nu ind på det vigtige britiske marked sammen med de dygtigste it-medarbejdere i Storbritannien. Det er helt i tråd med vores ambitiøse vækststrategi og vores succesfulde vækst i Polen og Norge de senere år. På en normal dag ansætter vi en til to medarbejdere hos Netcompany - i dag bliver vi med ét slag 350 flere og dermed en nordeuropæisk virksomhed med hovedsæde i Danmark,« udtaler André Rogaczewski, adm. direktør for Netcompany, til Finans.

Formålet med opkøbet er at få en fod ind i det britiske marked fremfor at skulle bruge flere år på selv at starte en afdeling op.

Hunter Macdonald er en software-virksomhed, der har udviklet løsninger til blandt andet store britiske virksomheder og det offentlige system i Storbritannien. Virksomheden har et stort fokus på cybersikkerhed og infrastruktur.

Hunter Macdonald har allerede i dag 25 store virksomheder i portefølgen.

Netcompanys administrerende direktør, André Rogaczewski, har tidligere oplyst til både Finans og Computerworld, at planen er at foretage et sådant opkøb hvert eneste år for at erobre et nyt land.

Netcompany forventes inden for nogle få år at komme på børsen, og flere medier meldte ud i sommers, at Netcompany allerede var i dialog med flere forskellige banker om processen.

Med opkøbet af Hunter Macdonald er Netcompany oppe på en medarbejderstab på 1750 medarbejdere.

Læs også: Netcompany lander trecifret million-ordre på omstridt system til ATP

Annonce

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S