Netcompany køber sig ind i Storbritannien: Køber britisk it-virksomhed med 350 ansatte

Det danske it-selskab Netcompany har igen åbnet muldvarpeskindet og har opkøbt britiske Hunter Macdonald og sine 350 ansatte

Artikel top billede

Sidste år opkøbte Netcompany sig ind på det norske marked med det norske selskab Mesan, og nu sker det samme i Storbritannien.

Netcompany opkøber det britiske selskab. Hunter Macdonald med sine 350 ansatte for et uoplyst beløb.

Det skriver blandt andet Finans.

»I dag er en milepæl i Netcompanys 18-årige historie. Vi går nu ind på det vigtige britiske marked sammen med de dygtigste it-medarbejdere i Storbritannien. Det er helt i tråd med vores ambitiøse vækststrategi og vores succesfulde vækst i Polen og Norge de senere år. På en normal dag ansætter vi en til to medarbejdere hos Netcompany - i dag bliver vi med ét slag 350 flere og dermed en nordeuropæisk virksomhed med hovedsæde i Danmark,« udtaler André Rogaczewski, adm. direktør for Netcompany, til Finans.

Formålet med opkøbet er at få en fod ind i det britiske marked fremfor at skulle bruge flere år på selv at starte en afdeling op.

Hunter Macdonald er en software-virksomhed, der har udviklet løsninger til blandt andet store britiske virksomheder og det offentlige system i Storbritannien. Virksomheden har et stort fokus på cybersikkerhed og infrastruktur.

Hunter Macdonald har allerede i dag 25 store virksomheder i portefølgen.

Netcompanys administrerende direktør, André Rogaczewski, har tidligere oplyst til både Finans og Computerworld, at planen er at foretage et sådant opkøb hvert eneste år for at erobre et nyt land.

Netcompany forventes inden for nogle få år at komme på børsen, og flere medier meldte ud i sommers, at Netcompany allerede var i dialog med flere forskellige banker om processen.

Med opkøbet af Hunter Macdonald er Netcompany oppe på en medarbejderstab på 1750 medarbejdere.

Læs også: Netcompany lander trecifret million-ordre på omstridt system til ATP

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura