Netcompany køber sig ind i Storbritannien: Køber britisk it-virksomhed med 350 ansatte

Det danske it-selskab Netcompany har igen åbnet muldvarpeskindet og har opkøbt britiske Hunter Macdonald og sine 350 ansatte

Artikel top billede

Sidste år opkøbte Netcompany sig ind på det norske marked med det norske selskab Mesan, og nu sker det samme i Storbritannien.

Netcompany opkøber det britiske selskab. Hunter Macdonald med sine 350 ansatte for et uoplyst beløb.

Det skriver blandt andet Finans.

»I dag er en milepæl i Netcompanys 18-årige historie. Vi går nu ind på det vigtige britiske marked sammen med de dygtigste it-medarbejdere i Storbritannien. Det er helt i tråd med vores ambitiøse vækststrategi og vores succesfulde vækst i Polen og Norge de senere år. På en normal dag ansætter vi en til to medarbejdere hos Netcompany - i dag bliver vi med ét slag 350 flere og dermed en nordeuropæisk virksomhed med hovedsæde i Danmark,« udtaler André Rogaczewski, adm. direktør for Netcompany, til Finans.

Formålet med opkøbet er at få en fod ind i det britiske marked fremfor at skulle bruge flere år på selv at starte en afdeling op.

Hunter Macdonald er en software-virksomhed, der har udviklet løsninger til blandt andet store britiske virksomheder og det offentlige system i Storbritannien. Virksomheden har et stort fokus på cybersikkerhed og infrastruktur.

Hunter Macdonald har allerede i dag 25 store virksomheder i portefølgen.

Netcompanys administrerende direktør, André Rogaczewski, har tidligere oplyst til både Finans og Computerworld, at planen er at foretage et sådant opkøb hvert eneste år for at erobre et nyt land.

Netcompany forventes inden for nogle få år at komme på børsen, og flere medier meldte ud i sommers, at Netcompany allerede var i dialog med flere forskellige banker om processen.

Med opkøbet af Hunter Macdonald er Netcompany oppe på en medarbejderstab på 1750 medarbejdere.

Læs også: Netcompany lander trecifret million-ordre på omstridt system til ATP

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Quadsat ApS

    Robotics Engineer

    Fyn

    Octocube Games ApS

    CIFI Developer

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job