Gigabit-hastigheder på vej på LTE-nettet: Nu kommer den første smartphone med mulighed for svimlende 1,2 Gbps

LTE-nettet vil over de kommende år begynde at kunne levere gigabit-hastigheder. Nu kommer den første smartphone, der understøtter en hastighed på hele 1,2 Gbps.

Artikel top billede

(Foto: Copyright (2007) Craig Jewell / Craig Jewell)

Der er udsigt til gigabit-hastigheder på LTE-netværk verden over i løbet af de kommende år.

Det er ikke mindst standarden LTE Advanced Pro, der gør det muligt. Med LTE-Advanced Pro vil man potentielt kunne opnå download-hastigheder fra 450 Mbit/s og op til 1,2 Gbit/s.

Desværre er der lige den afgørende hurdle, at det forudsætter, at brugerens enhed - som ofte er en smartphone - rent faktisk også understøtter så høje hastigheder.

Nu har kinesiske Huawei netop lanceret den første smartphone i verden, Mate 10 Pro, der understøtter LTE kategori 18 - det er den standard, der betyder, at smartphonen kan levere 1,2 Gbps.

Med andre ord fjerner LTE kategori 18 den begrænsning, som telefonen ellers vil have i forhold til den hastighed, netværket kan levere med LTE Advanced Pro.

Læs også: Seks ting, vi elsker eller hader ved Huaweis nye (og superfede) Mate 10 Pro

Analysefirmaet IHS Markit skriver i en analyse, at Huawei tager teknologi-føringen med Mate 10 Pro.

“Mate 10 Pro ligger foran konkurrenterne, inklusiv den traditionelle leder inden for LTE chipset performance, Qualcomm, ved at være den første smartphone, der annonceres med et kategori 18 LTE modem,” lyder det blandt andet.

“Hverken Qualcomm, Samsung eller Apple har tilsvarende kategori 18 modems klar til brug i smartphones på nuværende tidspunkt, selvom de alle ligesom Huawei investerer i chipset-funktioner.”

1,2 Gbps-smartphones endnu ikke meget bevendt i Danmark

Man kan argumentere for, at det er noget overkill med en smartphone, der kan klare 1,2 Gbps, på nuværende tidspunkt.

Omvendt er LTE godt på vej mod gigabit-verdenen med den nuværende teknologiudvikling, så der er ingen tvivl om, at forbrugere og virksomheder i stigende grad skal være opmærksomme på, hvilken LTE-kategori der understøttes i en ny smartphone.

Hos Danmarks største teleselskab, TDC, kan man i dag forvente en hastighed på mellem 17 og 71 Mbps i download og 5 og 43 Mbps i upload ved udendørs brug af LTE-nettet.

TDC har dog også i byområder haft hastighedstests med over 250 Mbps download på de nyeste udgaver af LTE.

Læs også:

LTE-netværket bliver opgraderet til gigabit-hastigheder: Derfor kommer der turbo på mobilnettet

Nye trådløse teknologier på vej frem i Danmark: Derfor er der skyhøje forventninger 5G og næste generations WiFi

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS