Gigabit-hastigheder på vej på LTE-nettet: Nu kommer den første smartphone med mulighed for svimlende 1,2 Gbps

LTE-nettet vil over de kommende år begynde at kunne levere gigabit-hastigheder. Nu kommer den første smartphone, der understøtter en hastighed på hele 1,2 Gbps.

Artikel top billede

(Foto: Copyright (2007) Craig Jewell / Craig Jewell)

Der er udsigt til gigabit-hastigheder på LTE-netværk verden over i løbet af de kommende år.

Det er ikke mindst standarden LTE Advanced Pro, der gør det muligt. Med LTE-Advanced Pro vil man potentielt kunne opnå download-hastigheder fra 450 Mbit/s og op til 1,2 Gbit/s.

Desværre er der lige den afgørende hurdle, at det forudsætter, at brugerens enhed - som ofte er en smartphone - rent faktisk også understøtter så høje hastigheder.

Nu har kinesiske Huawei netop lanceret den første smartphone i verden, Mate 10 Pro, der understøtter LTE kategori 18 - det er den standard, der betyder, at smartphonen kan levere 1,2 Gbps.

Med andre ord fjerner LTE kategori 18 den begrænsning, som telefonen ellers vil have i forhold til den hastighed, netværket kan levere med LTE Advanced Pro.

Læs også: Seks ting, vi elsker eller hader ved Huaweis nye (og superfede) Mate 10 Pro

Analysefirmaet IHS Markit skriver i en analyse, at Huawei tager teknologi-føringen med Mate 10 Pro.

“Mate 10 Pro ligger foran konkurrenterne, inklusiv den traditionelle leder inden for LTE chipset performance, Qualcomm, ved at være den første smartphone, der annonceres med et kategori 18 LTE modem,” lyder det blandt andet.

“Hverken Qualcomm, Samsung eller Apple har tilsvarende kategori 18 modems klar til brug i smartphones på nuværende tidspunkt, selvom de alle ligesom Huawei investerer i chipset-funktioner.”

1,2 Gbps-smartphones endnu ikke meget bevendt i Danmark

Man kan argumentere for, at det er noget overkill med en smartphone, der kan klare 1,2 Gbps, på nuværende tidspunkt.

Omvendt er LTE godt på vej mod gigabit-verdenen med den nuværende teknologiudvikling, så der er ingen tvivl om, at forbrugere og virksomheder i stigende grad skal være opmærksomme på, hvilken LTE-kategori der understøttes i en ny smartphone.

Hos Danmarks største teleselskab, TDC, kan man i dag forvente en hastighed på mellem 17 og 71 Mbps i download og 5 og 43 Mbps i upload ved udendørs brug af LTE-nettet.

TDC har dog også i byområder haft hastighedstests med over 250 Mbps download på de nyeste udgaver af LTE.

Læs også:

LTE-netværket bliver opgraderet til gigabit-hastigheder: Derfor kommer der turbo på mobilnettet

Nye trådløse teknologier på vej frem i Danmark: Derfor er der skyhøje forventninger 5G og næste generations WiFi

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics