TDC efter kæmpefald: Derfor er det ikke så vigtigt med et fald på 46 procent på bundlinjen

Interview: Det er ikke så dramatisk, som det lyder, at TDC Groups bundlinje er gået tilbage med 46,6 procent i den nye kvartalsregnskab. Faktisk er TDC Group på rette vej, lyder budskabet fra finansdirektør, Stig Pastwa.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC Group endte årets tredje kvartal med et resultat på bundlinjen på 413 millioner kroner.

Det er et fald på hele 46,6 procent i forhold til samme kvartal sidste år, hvor det lød på 773 millioner.

Det samlede resultat for de første tre kvartaler i 2017 lyder på knap 1,5 milliard kroner, hvor det i de første tre kvartaler af 2016 var på knap to milliarder. Der er dermed tale om et fald på 25,3 procent.

Læs også: TDC Group kaprer titusindvis af nye mobilkunder - men telegigantens samlede resultat er i frit fald

Alligevel er det ikke bundlinjen, TDC Group selv fokuserer ret meget på i kvartalsregnskabet.

Her skriver TDC i stedet om, at man med et fald i omsætningen på 5,2 procent og et fald i driftsresultatet på tre procent er “på sporet i forhold til forventningerne.”

Her er forklaringen

Stig Pastwa, koncerndirektør og CFO i TDC Group, hvad er baggrunden for, at bundlinjen er gået tilbage med 46,6 procent?

“Det er ikke for at prøve at skjule det, at vi ikke gør så meget ud af det. Men det er ikke det, der er i fokus hos de analytikere, der ser på os, og aktionærerne og investorerne kigger på driftsresultatet og på cash flow.”

“Når resultatet helt nede på bundlinjen er lavt, er det fordi, at det er der, at vi har to store poster: Den ene er, at vi har afskrivninger og nedskrivninger, som ikke har nogen cash flow-effekt. Vi nedskriver for eksempel it-udstyr, når vi opgraderer til giga-speed."

"Hvis der stadig er værdi tilbage af det gamle udstyr, nedskriver vi det til nul, og så har vi så et nyt aktiv i form af det, vi har investeret i for at opgradere.”

“Den anden store post er den regnskabsmæssige effekt af lån mellem os og vores norske datterselskab. Det kan svinge op og ned, men regnskabslovgivningen siger nu engang, at man skal regnskabsføre den effekt, der er af udviklingen i kursen. Så lånet er, som det hele tiden har været - det har bare en anden kurspåvirkning,” lyder det fra Stig Pastwa.

“Så vores fokus er på driftsresultatet, hvor vi er godt tilfredse med resultatet for det her kvartal, og på vores cash flow, hvor vi leverer bedre end kvartalet sidste år.”

Skal vende en supertanker

Selvom I er godt tilfredse, så går driftsresultat jo tilbage med tre procent. Hvad er argumentet for, at det er i orden, at det falder?

“Hvis vi tager de helt store briller på, så faldt vores driftsresultat fra 2015 til 2016 med en milliard. I vores forventninger for i år siger vi, at det falder med 300 millioner kroner, og så er næste år der, hvor vi ser noget vækst."

"Så det er godt i forhold til, at vi er på den rette rejse.”

“Hvis vi så også ser på, at dette kvartal ikke indeholder vores Hosting-forretning - det gjorde det sidste år - så har vi faktisk underliggende en vækst på 0,5 procent."

"På den måde er vi i den 'vende-mode', hvor vi prøver at få supertankeren på rette vej,” forklarer Stig Pastwa til Computerworld. 

Læs mere af interviewet med Stig Pastwa senere på Computerworld.dk

Læs også:

TDC Group kaprer titusindvis af nye mobilkunder - men telegigantens samlede resultat er i frit fald

TDC vinder kæmpe-aftale: Skal levere telefoni og data til 80 kommuner og staten

TDC Erhverv fyrer 50 medarbejdere - og giver samtidig comeback til NetDesign

Med GlobalConnects gigant-opkøb af Nianet går den vilde jagt på de danske erhvervskunder - kan TDC modstå presset?

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S