Apple patcher kritisk WiFi-sårbarhed med ny iOS-opdatering – men ældre iOS-enheder er stadig sårbare

Apple har udsendt opdateringer til både iOS og macOS. De lapper et kritisk hul i WiFi-sikkerheden, der blev offentliggjort for to uger siden.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Hvis du er Apple-bruger og ikke allerede har opdateret din iPhone, iPad eller mac, så er det et godt tidspunkt at gøre det lige nu.

Apple har i dag udsendt opdateringer til både iOS og macOS, og udover nye emojis adresserer begge opdateringer den såkaldte KRACK-sårbarhed.

KRACK (Key Reinstallation Attacks) er en kritisk sårbarhed i WPA2, der er den grundlæggende sikkerhedsprotokol i alle moderne WiFi-forbindelser.

Sårbarheden gør det blandt andet muligt at aflytte trafik mellem for eksempel smartphone og router på et netværk, og derfor skal både routere/access points og enheder patches.

Det kan du læse mere om her: Alvorligt sikkerhedshul opdaget i grundlæggende wi-fi-protokol: Alle wi-fi-netværk er usikre

Med iOS 11.1 og macOS 10.13.1 lukkes hullet på opdaterede Apple-devices, men det er tilsyneladende kun nye iOS-enheder, der beskyttes af opdateringerne.

Ifølge Apple-support beskytter iOS 11.1 nemlig kun fra iPhone 7 og frem samt iPad Pro 2016 og frem.

Læs også: Fullrate om alvorlig sårbarhed i wi-fi-sikkerhed: ”Det svarer til, at jeg kan komme ind og sætte mit ethernet-kabel til et lan-stik hos dig.”

Annonce

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Kalundborg Refinery A/S

Applikationsspecialist til Kalundborg Refinery

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S