Apple patcher kritisk WiFi-sårbarhed med ny iOS-opdatering – men ældre iOS-enheder er stadig sårbare

Apple har udsendt opdateringer til både iOS og macOS. De lapper et kritisk hul i WiFi-sikkerheden, der blev offentliggjort for to uger siden.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Hvis du er Apple-bruger og ikke allerede har opdateret din iPhone, iPad eller mac, så er det et godt tidspunkt at gøre det lige nu.

Apple har i dag udsendt opdateringer til både iOS og macOS, og udover nye emojis adresserer begge opdateringer den såkaldte KRACK-sårbarhed.

KRACK (Key Reinstallation Attacks) er en kritisk sårbarhed i WPA2, der er den grundlæggende sikkerhedsprotokol i alle moderne WiFi-forbindelser.

Sårbarheden gør det blandt andet muligt at aflytte trafik mellem for eksempel smartphone og router på et netværk, og derfor skal både routere/access points og enheder patches.

Det kan du læse mere om her: Alvorligt sikkerhedshul opdaget i grundlæggende wi-fi-protokol: Alle wi-fi-netværk er usikre

Med iOS 11.1 og macOS 10.13.1 lukkes hullet på opdaterede Apple-devices, men det er tilsyneladende kun nye iOS-enheder, der beskyttes af opdateringerne.

Ifølge Apple-support beskytter iOS 11.1 nemlig kun fra iPhone 7 og frem samt iPad Pro 2016 og frem.

Læs også: Fullrate om alvorlig sårbarhed i wi-fi-sikkerhed: ”Det svarer til, at jeg kan komme ind og sætte mit ethernet-kabel til et lan-stik hos dig.”

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

    Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S