"Kun gennem data kan vi skabe det bedste produkt. De sko, som jeg har på lige nu, er 3D-printede sko. Så vi kan også printe sko til dig"

"Vi vil være det bedste sportsfirma i verden. Og kun gennem data kan vi skabe det bedste produkt. De sko, som jeg har på lige, nu er 3D-printede sko. Så ja, vi kan også printe sko til dig."

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Vi vil være det bedste sportsfirma i verden. Og kun gennem data kan vi skabe det bedste produkt. De sko, som jeg har på lige nu, er 3D printede sko. Så ja, vi kan også printe sko til dig.

Så du kan få de sko, du vil have, også selv om du har store fødder. Og jo mere vi kan tilpasse skoene, jo flere penge kan vi tjene.

Lige nu sælger vi 1,2 millioner par sko om dagen. Sidste år var det en million sæt om dagen. Når vi sælger så meget, så er alle vores processer konstant til revision.

I dag lancerer vi vores app her i USA, som det første land i verden. Du kan købe dine sko lige nu og få dem leveret til dit hotel. Det gør vi, fordi vi tror på, at det, at kannibalisere markedet, er den eneste vej fremad.

Og vi tror også på, at det at have den bedste software er den eneste vej til at lave de bedste produkter.

Kasper Rørsted, CEO i Adidas, fra scenen til Salesforce store Dreamforce-konference i San Francisco

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S