"Kun gennem data kan vi skabe det bedste produkt. De sko, som jeg har på lige nu, er 3D-printede sko. Så vi kan også printe sko til dig"

"Vi vil være det bedste sportsfirma i verden. Og kun gennem data kan vi skabe det bedste produkt. De sko, som jeg har på lige, nu er 3D-printede sko. Så ja, vi kan også printe sko til dig."

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Vi vil være det bedste sportsfirma i verden. Og kun gennem data kan vi skabe det bedste produkt. De sko, som jeg har på lige nu, er 3D printede sko. Så ja, vi kan også printe sko til dig.

Så du kan få de sko, du vil have, også selv om du har store fødder. Og jo mere vi kan tilpasse skoene, jo flere penge kan vi tjene.

Lige nu sælger vi 1,2 millioner par sko om dagen. Sidste år var det en million sæt om dagen. Når vi sælger så meget, så er alle vores processer konstant til revision.

I dag lancerer vi vores app her i USA, som det første land i verden. Du kan købe dine sko lige nu og få dem leveret til dit hotel. Det gør vi, fordi vi tror på, at det, at kannibalisere markedet, er den eneste vej fremad.

Og vi tror også på, at det at have den bedste software er den eneste vej til at lave de bedste produkter.

Kasper Rørsted, CEO i Adidas, fra scenen til Salesforce store Dreamforce-konference i San Francisco

Læses lige nu

    Annonce

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Fælles AI

    AI Lead

    Fyn

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S