"Kun gennem data kan vi skabe det bedste produkt. De sko, som jeg har på lige nu, er 3D-printede sko. Så vi kan også printe sko til dig"

"Vi vil være det bedste sportsfirma i verden. Og kun gennem data kan vi skabe det bedste produkt. De sko, som jeg har på lige, nu er 3D-printede sko. Så ja, vi kan også printe sko til dig."

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Vi vil være det bedste sportsfirma i verden. Og kun gennem data kan vi skabe det bedste produkt. De sko, som jeg har på lige nu, er 3D printede sko. Så ja, vi kan også printe sko til dig.

Så du kan få de sko, du vil have, også selv om du har store fødder. Og jo mere vi kan tilpasse skoene, jo flere penge kan vi tjene.

Lige nu sælger vi 1,2 millioner par sko om dagen. Sidste år var det en million sæt om dagen. Når vi sælger så meget, så er alle vores processer konstant til revision.

I dag lancerer vi vores app her i USA, som det første land i verden. Du kan købe dine sko lige nu og få dem leveret til dit hotel. Det gør vi, fordi vi tror på, at det, at kannibalisere markedet, er den eneste vej fremad.

Og vi tror også på, at det at have den bedste software er den eneste vej til at lave de bedste produkter.

Kasper Rørsted, CEO i Adidas, fra scenen til Salesforce store Dreamforce-konference i San Francisco

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse