"Kun gennem data kan vi skabe det bedste produkt. De sko, som jeg har på lige nu, er 3D-printede sko. Så vi kan også printe sko til dig"

"Vi vil være det bedste sportsfirma i verden. Og kun gennem data kan vi skabe det bedste produkt. De sko, som jeg har på lige, nu er 3D-printede sko. Så ja, vi kan også printe sko til dig."

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Vi vil være det bedste sportsfirma i verden. Og kun gennem data kan vi skabe det bedste produkt. De sko, som jeg har på lige nu, er 3D printede sko. Så ja, vi kan også printe sko til dig.

Så du kan få de sko, du vil have, også selv om du har store fødder. Og jo mere vi kan tilpasse skoene, jo flere penge kan vi tjene.

Lige nu sælger vi 1,2 millioner par sko om dagen. Sidste år var det en million sæt om dagen. Når vi sælger så meget, så er alle vores processer konstant til revision.

I dag lancerer vi vores app her i USA, som det første land i verden. Du kan købe dine sko lige nu og få dem leveret til dit hotel. Det gør vi, fordi vi tror på, at det, at kannibalisere markedet, er den eneste vej fremad.

Og vi tror også på, at det at have den bedste software er den eneste vej til at lave de bedste produkter.

Kasper Rørsted, CEO i Adidas, fra scenen til Salesforce store Dreamforce-konference i San Francisco

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Everllence

    Data Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior .NET Developer

    Københavnsområdet

    Mobilplan ApS

    Customer Support Specialist

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S