Ærkerivaler går sammen: Intel og AMD indgår samarbejde for at slå Nvidia

De to processor-rivaler Intel og AMD indgår et samarbejde om at udvikle et særligt chipset til bærbare computere for at slå Nvidias frembrusende vækst

Artikel top billede

“Jeg tror, at jeg har set, det største der er sket,” sang kragen i Disney-klassikeren Dumbo, da elefanten lettede.

Og i dag kan vi sige det samme efter en udmelding fra Intel og AMD. 

De to ærkerivaler indgår nemlig et samarbejde om at udvikle et særligt processor-chipset til bærbare computere for at slå Nvidia.

Det skriver blandt andet Wall Street Journal.

Chipsættet vil bestå af en Intel-CPU og en AMD-GPU (grafikkort) og vil være rettet mod computere, der skal være lette og tynde, men som stadig vil være kraftige nok til at kunne bruges til spil.

AMD fortæller selv, at den kommende chipset vil være rettet mod seriøse gamere, og at den ikke vil ende i konkurrence med AMD’s egne Ryzen-processorer til ultratynde bærbare computere, som forventes lanceret i løbet af december.

Læs også: Intel løfter sløret for næste processor-generation: Så meget hurtigere bliver efterårets nye bærbare computere

Samarbejdet er det første samarbejde mellem de to producenter siden 1980’erne og vil blandt andet bestå af Intels ottendegeneration-processorer.

Målet med samarbejdet er at udfordre Nvidia, hvor det gør mest ondt.

Nvidia har de seneste år haft stor succes med at presse stadig mindre, men mere kraftige grafikkort ned i tynde computere.

Senest har Nvidia formået med en særlig “Q-Max”-arkitektur at presse et af sine kraftigste grafikkort, et GTX 1080, ned i en computer fra Asus, der er på tykkelse med en Macbook Pro, men uden at det koster synderligt på ydeevnen.

Intel fortæller desuden, at det er det første forbruger-produkt, der vil understøtte EMIB-design, der er en form for intelligent teknologi, der overfører information hurtigt på ekstremt korte afstande og derfor tillader chips, der både er mindre og mere kraftfulde end i dag. 

Læs også: Test af AMD's nye Ryzen-processor: AMD er tilbage - og slår Intel

Test af [b]AMD Ryzen 3: Fabelagtig processor til de prisbevidste

[/b]

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job