Anna, Ade, Isabell og Silvia vinder stor hackathon med smart ide: En app der kan anvendes af analfabeter - og folk på alle sprog

Reportage: En stor gruppe unge mennesker fra det københavnske startup-miljø kæmpede i denne weekend om at finde en innovativ løsning, der kan hjælpe kvinder i den tredje verden.

Artikel top billede

På billedet ses Ade Wesley (tv), Anna Halsall, Silvia Fernandez, og Isabelle Jacquinot fra LadyGuide samt initiativtager til Hack4Girls Natasha Friis Saxberg (th)

Hvordan udvikler man en digital løsning til en målgruppe, der er meget lidt digitale?

Det var et af de spørgsmål, som deltagerne skulle besvare på hackathonet Hack4Girls, der i denne weekend blev afviklet i København.

Her skulle deltagerne udvikle en løsning, der skal forbedre vilkårerne for piger og kvinder, der lever i flygtningelejre i den tredje verden.

En væsentligt forudsætning for løsningerne er derfor, at de skal tage højde for, at kvinderne sjældent har adgang til den nyeste hardware, kun har begrænset båndbredde og ofte blot har sporadisk adgang til strøm.

Det fortæller den danske it-erhvervskvinde og iværksætter Natasha Friis Saxberg, der er initiativtager til hackathonet.

“Alle løsningerne, der blev udviklet i weekenden, har været ret low-tech. Det skyldes, at målgruppen befinder sig i en helt anden setting, end dem, som vi normalt udvikler løsninger til. Innovationen i denne type løsninger ligger derfor heller ikke i teknologien, men i interaktionen, bruger-involvereringen og distributionen. Det vil sige, at det i høj grad er designmekanismerne, der er fokus på,” siger hun til Computerworld.

Skal udnytte innovationskraften i startupmiljøet

Hack4Girls er støttet af Udenrigsministeriet, it-virksomheder som Atea og Microsoft samt ngo’erne Maternity Foundation og Red Barnet, mens mange af deltagerne er rekrutteret i det københavnske startup-miljø.

Og ifølge Natasha Friis Saxberg er en af ambitionerne med hackathonet at nedbryde silotankegangen i udviklingsarbejdet og sikre et bedre samarbejde mellem teknologibranchen, ngo’er og statslige aktører

“Den grundlæggende ambition er, at vi skal tage noget af innovationskraften fra startupmiljøet og få ført den ud til ngo’erne,” siger hun.

Støtte fra Kongehuset

Vinderen af hackathonet blev fundet tirsdag aften ved et arrangement på Papirøen i København, der blandt andet havde deltagelse af kronprinsesse Mary og udviklingsminister Ulla Tørnæs (V). 

Vinderprojektet er en app ved navn LadyGuide, der er et digitalt sundheds-opslagsværk for kvinder. 

LadyGuide udmærker sig blandt andet ved at gøre brug af en brugerflade, der udelukkende er visuel, hvilket betyder, at den også kan anvendes analfabeter og på tværs af landegrænser. 

Appen kan desuden også virke offline, og det er vindergruppens forhåbning, at det i flygtningelejrene vil være muligt at uddele smartphones, hvor appen er installeret på forhånd. 

Det skal i så fald ske i samarbejde med en ngo, der indsamler brugte smartphones og uddeler dem i flygtningelejre. 

“Det har været vigtigt for os at skabe en løsning, der er sjov og simpel at bruge og som samtidig værner om brugerens privatliv,” fortæller Anna Halsall fra vinderprojektet til Computerworld. 

Inspireret af hollandsk app

Hun forklarer, at hun fik ideen til LadyGuide og var inspireret af en hollandsk ngo, der har udviklet en app til landmænd i Uganda, som via simpelt et interface baseret på tjeklister gør det let for landmænd at diagnosticere deres kreaturer.

Indtil videre har gruppen kun haft få dage til at arbejde på appen, og derfor mangler den stadigvæk af blive udviklet og distribueret. 

Derudover skal der også etableres et samarbejde med folk fra sundhedssektoren, som kan levere indholdet til appen, men målet er at appen senest til juni skal være færdigudviklet og klar til at tage i brug. 

“Det gode ved vores ide er, at den er skalerbar. Nu skal vi vores prototype udvikles og derefter skal vi have adgang til en række telefoner, hvor appen kan installeres på og til sidst skal de sendes ned til flygtningelejrene,” fortæller hun. 

Udover hende består gruppen også af Ade Wesley, Silvia Fernandez og Isabelle Jacquinot.

I Hack4Girls dommerpanel sad Jonas Keiding Lindholm, generelsekretær i Red Barnet, Marianne Dahl Steensen, administrerende direktør i Microsoft Danmark, Asia Engelbrecht, grundlægger af organisationen whywoman.org samt Jimmy Maymann, der er tidligere topchef for Huffington Post og AOL og i dag står i spidsen for FN’s oplysningsprojekt, UN Live online.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo