Amazon betaler mere end milliard kroner for Tolkien-rettigheder: Ringenes Herre-serie på vej

Ved at lægge 1,6 milliarder kroner på bordet har Amazon sikret sig retten til Tolkiens klassiske Ringenes Herre-univers. Resultatet kan ses som tv-serie på Amazons Prime-tjeneste.

Artikel top billede

Mens de traditionelle tv-kanaler oplever faldende seertal har tjenester som HBO og Netflix succes med at skabe deres eget unikke indhold.

Derfor kastes der for tiden milliarder efter ideer og koncepter, som kan konverteres til film- og serier og bringes som eksklusivt indhold på it-og mediegiganternes egne digitale kanaler.

Det har givet os serier som Game of Thrones (HBO), True Detective (HBO), The Expanse (Netflix) og House of Cards (Netflix).

Herhjemme er Amazons streaming-tjeneste, kaldet Prime, knapt så udbredt - også selvom den blev lanceret i december 2016 med The Grand Tour og holdet bag Top Gear, som Amazon efter sigende har betalt 1,6 milliarder kroner for at få med ombord.  

Samme beløb har Amazon-boss Jeff Bezos efter sigende netop lagt på bordet for rettighederne til en ny serie baseret på Tolkiens klassiske Ringenes Herre-verden.

Serien, som endnu ikke har en udgivelsesdato, tager udgangspunkt i det, som Amazon kalder ”nye og ufortalte historier fra Tolkien-universet” og vil foregå i tiden før historierne der fortælles Ringens Herre-trilogien.

Du kan læse mere om projektet, som lanceres i samarbejde med New Line Cinema, hos Amazon.

De store beløb, som Amazon, HBO og Netflix de seneste par år har kastet ind i kampen om seerne, viser, hvor hårdt opgøret om dine månedlige abonnementskroner er.

Samtidig har andre platformsejere som Apple (via iTunes) tidligere annonceret, at de vil investere en milliard dollar i eksklusivt indhold over de næste par år - blandt andet i en tv-serie om værter på morgen-tv med Jennifer Aniston og Reese Witherspoon.

Uanset hvad, så håber redaktionens hardline Tolkien-fans, at Amazon ikke befolker Middle-earth med Jar Jar Binks i et forsøg på at introducere lidt komik i det til tider stive Tolkien-univers.

Læs også testen af Amazon Prime:  Få streaming i stuen for 45 kroner om måneden

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S