"Da jeg hang på side af en klippe uden at ane, hvad jeg lavede, stod det klart for mig, at tech-branchen har en del til fælles med bjergbestigning. Bare med en lidt anden risikoprofil"

"Da jeg kort tid efter hang på side af en klippe uden at ane, hvad jeg lavede, stod det meget klart for mig, at tech-branchen har en del til fælles med bjergbestigning. Bare med en anden risikoprofil."

Artikel top billede

"Efter at have set bjergbestigeren Jimmy Chins dokumentarfilm "Meru" på Netflix, ringede jeg til ham for at udveksle erfaringer.

Som bjergbestiger på eliteniveau er han hele tiden nødt til at løbe en kalkuleret risiko, og han skal konstant være klar til at sadle om, hvis forholdene ændrer sig.

Jeg synes, at hans arbejde er en god metafor for de udfordringer, som mange virksomheder gennemgår lige nu.

I dag er man nødt til at være agil og hele tiden have modet til at justere sin forretningsmodel. Ellers bliver man overhalet - uanset hvor stor en virksomhed, man er.

Netscape og Eudora ændrede begge to verden fuldstændig - lige indtil det pludselig var slut.

Hvis der er én ting, jeg ved om teknolgibranchen, så er det, at der ikke er noget, der hedder "too big to fail".

Jimmy inviterede mig på besøg, og jeg forestillede mig, at vi skulle have et par øl og en god snak om det. Jeg tog fejl.

Da jeg kort tid efter hang på side af en klippe uden at ane, hvad jeg lavede, stod det meget klart for mig, at tech-branchen har en del til fælles med bjergbestigning.

Bare med en anden risikoprofil.

Mike Gregoire, CEO, CA Technologies, på scenen til CA World 2017 i Las Vegas.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura