"Da jeg hang på side af en klippe uden at ane, hvad jeg lavede, stod det klart for mig, at tech-branchen har en del til fælles med bjergbestigning. Bare med en lidt anden risikoprofil"

"Da jeg kort tid efter hang på side af en klippe uden at ane, hvad jeg lavede, stod det meget klart for mig, at tech-branchen har en del til fælles med bjergbestigning. Bare med en anden risikoprofil."

Artikel top billede

"Efter at have set bjergbestigeren Jimmy Chins dokumentarfilm "Meru" på Netflix, ringede jeg til ham for at udveksle erfaringer.

Som bjergbestiger på eliteniveau er han hele tiden nødt til at løbe en kalkuleret risiko, og han skal konstant være klar til at sadle om, hvis forholdene ændrer sig.

Jeg synes, at hans arbejde er en god metafor for de udfordringer, som mange virksomheder gennemgår lige nu.

I dag er man nødt til at være agil og hele tiden have modet til at justere sin forretningsmodel. Ellers bliver man overhalet - uanset hvor stor en virksomhed, man er.

Netscape og Eudora ændrede begge to verden fuldstændig - lige indtil det pludselig var slut.

Hvis der er én ting, jeg ved om teknolgibranchen, så er det, at der ikke er noget, der hedder "too big to fail".

Jimmy inviterede mig på besøg, og jeg forestillede mig, at vi skulle have et par øl og en god snak om det. Jeg tog fejl.

Da jeg kort tid efter hang på side af en klippe uden at ane, hvad jeg lavede, stod det meget klart for mig, at tech-branchen har en del til fælles med bjergbestigning.

Bare med en anden risikoprofil.

Mike Gregoire, CEO, CA Technologies, på scenen til CA World 2017 i Las Vegas.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S