Artikel top billede

GlobalConnect-rigmanden Niels Zibrandtsen klar med 100 millioner kroner til it-iværksættere

Niels Zibrandtsen blev millardær efter at have solgt sin andel i GlobalConnect sidste år, og nu er han klar til at investere millioner af kroner i nye projekter.

Har du en god ide og et tilsvarende gnist i øjet? Så er GlobalConnect-rigmanden Niels Zibrandtsen måske klar med millioner af kroiner i støtte.

Det skriver Børsen mandag i et længere portræt af manden, der sidste år blev millardær, da han solgte 80 procent af sin it-virksomhed GlobalConnect til kapitalfonden EQT.

Det kan du læse mere om her: Dansk it-millionær sælger: Landets største datacenter-virksomhed GlobalConnect solgt.

Dengang blev det vurderet, at han tjente to millarder kroner på handlen.

Og nogle af de penge skal ud i omløb igen. Niels Zibrandtsen har allokeret 100 millioner kroner til investeringer i innovatører og iværksættere. Og beløbet kan sagtens blive større.

"Jeg har selv været iværksætter og bliver af nogle kaldt for serieiværksætter, så jeg vil gerne støtte nogle af de unge, som er på vej op. Der er rigtig meget talent derude, som ikke får muligheden for at slå igennem, fordi der ikke er ordentlig adgang til risikovillig kapital," siger Niels Zibrandtsen til Børsen.

Ifølge ham er der 'næsten panik i bankerne, der har den her risikoaverse tilgang til verden, hvor de ikke tør investere i de unge."

Læs også: Derfor køber GlobalConnect konkurrenten Nianet: Går benhårdt efter at ramme TDC

Målrettet it-virksomheder

Pengene er målrettet virksomheder inden for it-sektoren i det helt tidlige stadie. Man behøver ikke nødvendigvis at komme med en fuldtfærdig forretningsplan. Den rette personlighed og gode ide kan være nok, forklarer Niels Zibrandtsen til Børsen.

Investeringerne i virksomhederne skal ske gennem Niels Zibrandtsens paraplyvirksomhed Zibra, hvorunder der ligger en stribe af virksomheder, der alle opererer inden for it-sektoren. De udvalgte iværksættere vil få hjemsted i Zibras hovedkvarter i Høje Taastrup uden for København, hvor der vil være plads til 150 iværksættere.

Niels Zibrandtsen fortæller til avisen, at det ikke er så vigtigt, om han får 30 procent eller 40 procent i afkast, men mere af, han tror på investeringerne.

Læs også: Millioner fra salget af GlobalConnect ender i onlinehandel med t-shirts




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Er din backup en illusion?

Én gang om måneden leverer Computerworld Events en kort Cyber Briefing. Denne gang kan du komme helt tæt på, når ScanNet stiller skarpt på din virksomheds backup- og databeskyttelsesstrategi.

16. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere