Store it-problemer rammer valget i flere danske kommuner: Kan ikke scanne valgkort

Der er udsigt til kø ved valgstederne, fordi flere kommuner har it-problemer.

Artikel top billede

Kolding Kommune, der har omkring 92.000 borgere, er ramt af it-problemer, der påvirker valget. 

Det oplyser kommunen tirsdag formiddag få timer efter, at valgstederne er åbnet:

"En håndfuld afstemningssteder i Kolding Kommune til kommunal- og regionsvalget har it-problemer, når valgkortet skal scannes. I stedet skal valghandlingen nogle steder klares manuelt," lyder det fra Kolding Kommune.  

"Det betyder dobbelt arbejde for de valgtilforordnede på valgstedet, men der er ikke nogen sikkerhedsbrist forbundet med det."

Udsigt til kø ved valgsteder

"For vælgerne betyder det, at der kan opstå lidt ventetid for at stemme. Men det er ikke sikkert, at it-problemerne giver ekstra ventetid på valgstederne," forklarer Kolding Kommune.

Samtidig skriver Ekstra-Bladet om it-problemer ved en skole på Nørrebro i København, hvor danskere er mødt op for at stemme - men kommer til at vente længe i køen. 

"Det var tilsyneladende det elektroniske system, hvor de bipper valgkortene, der ikke virkede. Men nu er de gået igang med at registrere valgkortene skriftligt," lyder det fra mediet.

Også i Ringsted Kommune er der tilsyneladende it-problemer i øjeblikket. 

Det er KMD, der står for de digitale valgsteder, og selskabet fortæller til Ekstra-Bladet, at der har været problemer på en række valgsteder i Kolding og Ringsted samt ved et enkelt valgsted på Nørrebro.

"I alt har vi kendskab til, at der har været tekniske udfordringer på otte valgsteder," udtaler Christoffer Hellmann, der er kommunikationschef i KMD, til Ekstra Bladet.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S