Apple-udviklere afslører planer for selvkørende biler: Bruger færre sensorer end andre

Dataloger hos Apple har udsendt en forskningsrapport omkring selvkørende teknologi, hvilket er ganske usædvanligt for Apple

Artikel top billede

Forskning hos Apple viser, hvordan selvkørende biler bedre kan opdage og overvåge cyklister og fodgængere med færre sensorer end ellers.

Det står i den første offentligt fremviste forskningsrapport udgivet af Apple selv om selvkørende biler.

Det skriver Reuters.

Apple er ellers notorisk kendt for at holde sin forskning tæt ind til kroppen, hvilket af mange bliver anset som et tilbageskridt for den fælles udvikling af blandt andet machine learning og kunstig intelligens.

Men rapporten blev 17. november udsendt af Apples Yin Zhou og Oncel Tuzel til det uafhængige site ArXiv.

I dokumentet skriver Apple-forskerne blandt andet om VoxelNet, der er en software, der hjælper computere med at opdage tre-dimensionelle objekter.

Selvkørende biler benytter sig normalt af todimensionelle kameraer og LiDAR-enheder til at genkende verden omkring sig. Problemet er, at kameraerne ofte har en meget lav opløsning, hvilket gør det svært at spotte små objekter langt væk.

Med VoxelNet har Apple haft succes med at opdage selv små objekter som fodgængere og cyklister kun med LiDAR-data - og har endda haft større succes end andre systemer, der også kun benytter LiDAR.

Dette er dog kun sket via computersimuleringer og ikke via testkørsel.

Tilbage i april fik Apple lov til at teste selvkørende biler i Californien, og bilen er også blevet spottet et par gange.

Læs også: Nye billeder ser dagens lys: Her er Apples selvkørende bil

I første omgang var Apples plan at udvikle en her selvkørende bil, men efterfølgende forlyder det, at planen nu er at udvikle et system, som andre bilproducenter kan implementere i sine biler.

Læs også: Apple ville genopfinde hjulet: Sådan gik det til, da it-gigantens vilde bilprojekt blev skrottet

Annonceindlæg fra QNAP

Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura