Apple-udviklere afslører planer for selvkørende biler: Bruger færre sensorer end andre

Dataloger hos Apple har udsendt en forskningsrapport omkring selvkørende teknologi, hvilket er ganske usædvanligt for Apple

Artikel top billede

Forskning hos Apple viser, hvordan selvkørende biler bedre kan opdage og overvåge cyklister og fodgængere med færre sensorer end ellers.

Det står i den første offentligt fremviste forskningsrapport udgivet af Apple selv om selvkørende biler.

Det skriver Reuters.

Apple er ellers notorisk kendt for at holde sin forskning tæt ind til kroppen, hvilket af mange bliver anset som et tilbageskridt for den fælles udvikling af blandt andet machine learning og kunstig intelligens.

Men rapporten blev 17. november udsendt af Apples Yin Zhou og Oncel Tuzel til det uafhængige site ArXiv.

I dokumentet skriver Apple-forskerne blandt andet om VoxelNet, der er en software, der hjælper computere med at opdage tre-dimensionelle objekter.

Selvkørende biler benytter sig normalt af todimensionelle kameraer og LiDAR-enheder til at genkende verden omkring sig. Problemet er, at kameraerne ofte har en meget lav opløsning, hvilket gør det svært at spotte små objekter langt væk.

Med VoxelNet har Apple haft succes med at opdage selv små objekter som fodgængere og cyklister kun med LiDAR-data - og har endda haft større succes end andre systemer, der også kun benytter LiDAR.

Dette er dog kun sket via computersimuleringer og ikke via testkørsel.

Tilbage i april fik Apple lov til at teste selvkørende biler i Californien, og bilen er også blevet spottet et par gange.

Læs også: Nye billeder ser dagens lys: Her er Apples selvkørende bil

I første omgang var Apples plan at udvikle en her selvkørende bil, men efterfølgende forlyder det, at planen nu er at udvikle et system, som andre bilproducenter kan implementere i sine biler.

Læs også: Apple ville genopfinde hjulet: Sådan gik det til, da it-gigantens vilde bilprojekt blev skrottet

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos