Markante forandringer på vej: Touch-navigation på smartphones får konkurrence fra helt nye teknologier

Touch-navigation på smartphones bliver i stigende grad suppleret af nye teknologier som eksempelvis Apples Face ID.

Artikel top billede

Da de første moderne smartphones brød igennem på markedet for omkring et årti siden, var touch-skærmene det helt store dyr i åbenbaringen.

Her i 2017 er det stadig touch-funktionerne, der er vejen frem, når man anvender apps, indtaster beskeder og hopper frem og tilbage i smartphonens menuer.

Nye teknologier som stemmekontrol og ansigtsgenkendelse fylder dog stadig mere - og den udvikling har vi slet ikke set det sidste til.

“Vi bevæger os nu ind i en æra, hvor enhederne kan se snarere end blot at reagere på berøring,” lyder det i en ny rapport fra analysefirmaet ABI Research.

“Nye smartphone-lanceringer som fra Apple (iPhone X), Huawei (Mate 10) og Google (Pixel 2 og Google Clips) begynder at flytte fokus fra, hvad vi ser og gør med vores enheder til, hvad enhederne ser og gør for os.”

“Vigtige funktioner som sikkerhed (eksempelvis Apple Face ID), social networking (Apple animojis), og content (Google Clips) er tidlige eksempler på denne sammenblanding af computer vision, kunstig intelligens og machine learning,” skriver ABI Research.

Du kan se en video om Google Clips nederst.

Læs også: Her er syv konkrete teknologier, der kan disrupte din virksomhed - og som du også selv kan udnytte

Analysefirmaet vurderer, at der i 2022 vil være over 650 millioner mobile enheder, der understøtter avancerede applikationer, der gør brug af at 'kunne se' og registrere visuelle indtryk.

Blandt andet mener ABI Research, at vores smartphones i langt højere grad end i dag vil “kunne se, når vi er kede af det og måske afspille musik, der kan hjælpe på vores bekymrede tanker.”

“Kombinationen af kunstig intelliens, machine learning og computer vision vil hjælpe os og interagere med vores enheder på nye og mere dybe måder. Vi vil gå fra en-til-en-forbindelser mellem enhederne og internettet og services over til et stadig mere sammenkoblet økosystem af komponenter, der arbejder sammen,” lyder det fra analysefirmaet.

Læs også:

Video: Sikkerhedsekspert hacker ansigtsgenkendelsen i iPhone X med en maske

Sådan fungerer Apples nye Face ID: Skal erstatte den velkendte fingerskanner med ansigtsgenkendelse

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS