Markante forandringer på vej: Touch-navigation på smartphones får konkurrence fra helt nye teknologier

Touch-navigation på smartphones bliver i stigende grad suppleret af nye teknologier som eksempelvis Apples Face ID.

Artikel top billede

Da de første moderne smartphones brød igennem på markedet for omkring et årti siden, var touch-skærmene det helt store dyr i åbenbaringen.

Her i 2017 er det stadig touch-funktionerne, der er vejen frem, når man anvender apps, indtaster beskeder og hopper frem og tilbage i smartphonens menuer.

Nye teknologier som stemmekontrol og ansigtsgenkendelse fylder dog stadig mere - og den udvikling har vi slet ikke set det sidste til.

“Vi bevæger os nu ind i en æra, hvor enhederne kan se snarere end blot at reagere på berøring,” lyder det i en ny rapport fra analysefirmaet ABI Research.

“Nye smartphone-lanceringer som fra Apple (iPhone X), Huawei (Mate 10) og Google (Pixel 2 og Google Clips) begynder at flytte fokus fra, hvad vi ser og gør med vores enheder til, hvad enhederne ser og gør for os.”

“Vigtige funktioner som sikkerhed (eksempelvis Apple Face ID), social networking (Apple animojis), og content (Google Clips) er tidlige eksempler på denne sammenblanding af computer vision, kunstig intelligens og machine learning,” skriver ABI Research.

Du kan se en video om Google Clips nederst.

Læs også: Her er syv konkrete teknologier, der kan disrupte din virksomhed - og som du også selv kan udnytte

Analysefirmaet vurderer, at der i 2022 vil være over 650 millioner mobile enheder, der understøtter avancerede applikationer, der gør brug af at 'kunne se' og registrere visuelle indtryk.

Blandt andet mener ABI Research, at vores smartphones i langt højere grad end i dag vil “kunne se, når vi er kede af det og måske afspille musik, der kan hjælpe på vores bekymrede tanker.”

“Kombinationen af kunstig intelliens, machine learning og computer vision vil hjælpe os og interagere med vores enheder på nye og mere dybe måder. Vi vil gå fra en-til-en-forbindelser mellem enhederne og internettet og services over til et stadig mere sammenkoblet økosystem af komponenter, der arbejder sammen,” lyder det fra analysefirmaet.

Læs også:

Video: Sikkerhedsekspert hacker ansigtsgenkendelsen i iPhone X med en maske

Sådan fungerer Apples nye Face ID: Skal erstatte den velkendte fingerskanner med ansigtsgenkendelse

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    PensionDanmark

    Senior Data Scientist

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Metroselskabet og Hovedstadens Letbane

    Data Engineer at Metroselskabet

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S