Markante forandringer på vej: Touch-navigation på smartphones får konkurrence fra helt nye teknologier

Touch-navigation på smartphones bliver i stigende grad suppleret af nye teknologier som eksempelvis Apples Face ID.

Artikel top billede

Da de første moderne smartphones brød igennem på markedet for omkring et årti siden, var touch-skærmene det helt store dyr i åbenbaringen.

Her i 2017 er det stadig touch-funktionerne, der er vejen frem, når man anvender apps, indtaster beskeder og hopper frem og tilbage i smartphonens menuer.

Nye teknologier som stemmekontrol og ansigtsgenkendelse fylder dog stadig mere - og den udvikling har vi slet ikke set det sidste til.

“Vi bevæger os nu ind i en æra, hvor enhederne kan se snarere end blot at reagere på berøring,” lyder det i en ny rapport fra analysefirmaet ABI Research.

“Nye smartphone-lanceringer som fra Apple (iPhone X), Huawei (Mate 10) og Google (Pixel 2 og Google Clips) begynder at flytte fokus fra, hvad vi ser og gør med vores enheder til, hvad enhederne ser og gør for os.”

“Vigtige funktioner som sikkerhed (eksempelvis Apple Face ID), social networking (Apple animojis), og content (Google Clips) er tidlige eksempler på denne sammenblanding af computer vision, kunstig intelligens og machine learning,” skriver ABI Research.

Du kan se en video om Google Clips nederst.

Læs også: Her er syv konkrete teknologier, der kan disrupte din virksomhed - og som du også selv kan udnytte

Analysefirmaet vurderer, at der i 2022 vil være over 650 millioner mobile enheder, der understøtter avancerede applikationer, der gør brug af at 'kunne se' og registrere visuelle indtryk.

Blandt andet mener ABI Research, at vores smartphones i langt højere grad end i dag vil “kunne se, når vi er kede af det og måske afspille musik, der kan hjælpe på vores bekymrede tanker.”

“Kombinationen af kunstig intelliens, machine learning og computer vision vil hjælpe os og interagere med vores enheder på nye og mere dybe måder. Vi vil gå fra en-til-en-forbindelser mellem enhederne og internettet og services over til et stadig mere sammenkoblet økosystem af komponenter, der arbejder sammen,” lyder det fra analysefirmaet.

Læs også:

Video: Sikkerhedsekspert hacker ansigtsgenkendelsen i iPhone X med en maske

Sådan fungerer Apples nye Face ID: Skal erstatte den velkendte fingerskanner med ansigtsgenkendelse

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S