Rapport: Danmark har verdens højeste smartphone-penetration

Næsten otte ud af 10 danskere ejer en smartphone. Det gør Danmark til det land i verden, der har den højeste smartphone-penetration, viser ny undersøgelse.

Artikel top billede

Danmark er det land i verden, der har den højeste smartphone-penetration, lyder det i en ny rapport fra analysehuset eMarketer.

“Smartphones er hastigt på vej til at blive den primære device i den danske befolkning,” lyder det fra selskabet.

Lige i hælene på Danmark følger Norge med en penetration på godt 75 procent, mens Sverige har en smartphone-penetration på lige under 74 procent.

“De danske forbrugere udfører i dag mange daglige aktiviteter på deres smartphones som tjek af sociale medier og nyhedslæsning, mens flere og flere shopper på mobilen - blandt andet på grund af den udbredte brug af betalings-apps,” lyder det fra eMarketer.

På globalt plan estimerer eMarketer, at næsten en tredjedel af verdens befolkning - 2,39 milliarder mennesker - i dag anvender en smartphone.

Der er tale om noget af revolution, når man tager i betragtning, at smartphonen først fik sit gennembrud for 10 år siden, da Apples præsenterede sin første iPhone.

Det betyder også, at smartphonen er den mest anvendte device til at gå på nettet med i verden, i det 78 procent af verdens internet-brugere primært anvender deres smartphone hertil.

Læs også:

Danskerne kræver bedre mobiltelefoni og bredbånd: Nu retter alle blikket mod kommunerne

Sandhedens time: Derfor venter vi i spænding på årsregnskaberne fra TDC, Telenor og 3

4G/5G-bredbånd versus fiber og turbo-kabler: Nu får vi et seriøst slagsmål om de danske bredbåndskunder

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)