Rapport: Danmark har verdens højeste smartphone-penetration

Næsten otte ud af 10 danskere ejer en smartphone. Det gør Danmark til det land i verden, der har den højeste smartphone-penetration, viser ny undersøgelse.

Artikel top billede

Danmark er det land i verden, der har den højeste smartphone-penetration, lyder det i en ny rapport fra analysehuset eMarketer.

“Smartphones er hastigt på vej til at blive den primære device i den danske befolkning,” lyder det fra selskabet.

Lige i hælene på Danmark følger Norge med en penetration på godt 75 procent, mens Sverige har en smartphone-penetration på lige under 74 procent.

“De danske forbrugere udfører i dag mange daglige aktiviteter på deres smartphones som tjek af sociale medier og nyhedslæsning, mens flere og flere shopper på mobilen - blandt andet på grund af den udbredte brug af betalings-apps,” lyder det fra eMarketer.

På globalt plan estimerer eMarketer, at næsten en tredjedel af verdens befolkning - 2,39 milliarder mennesker - i dag anvender en smartphone.

Der er tale om noget af revolution, når man tager i betragtning, at smartphonen først fik sit gennembrud for 10 år siden, da Apples præsenterede sin første iPhone.

Det betyder også, at smartphonen er den mest anvendte device til at gå på nettet med i verden, i det 78 procent af verdens internet-brugere primært anvender deres smartphone hertil.

Læs også:

Danskerne kræver bedre mobiltelefoni og bredbånd: Nu retter alle blikket mod kommunerne

Sandhedens time: Derfor venter vi i spænding på årsregnskaberne fra TDC, Telenor og 3

4G/5G-bredbånd versus fiber og turbo-kabler: Nu får vi et seriøst slagsmål om de danske bredbåndskunder

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Red Barnet

    IT Infrastructure Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job