Mobiloperatører allierer sig

Nogle af verdens største mobiloperatører heriblandt Vodafone, Orange og japanske NTT Docomo har slået sig sammen i en verdensomspændende alliance. Målet er at styre udviklingen af håndsæt og styresystemer og lokke forbrugerne til at bruge flere penge.

Dannelsen af the Open Mobile Terminal Platform Alliance annonceres officielt på onsdag, men allerede nu står det klart, at alliancen bliver en stærk sammenslutning, skriver Financial Times i sin netudgave.

Udover Vodafone, Orange og NTT er også TIM, Telefónica Moviles, T-Mobile, Smart og MMO2 med og adskillige andre mobiloperatører heriblandt spanske Amena, 3, SFR, Telenor, KPN og østrigske 1 har udtrykt interesse for at være med i alliancen, der får hovedkvarter i London.

Sender et stærkt signal

Alliancen er et stærkt signal om, at operatørerne erkender nødvendigheden af bredt accepterede industristandarder i elektroniske dimser som mobiltelefoner.

På trods af et solidt salg af kameratelefoner er en tjeneste som billedbeskeder aldrig blevet den ventede succes. Årsagen er ikke mindst, at brugerne løber ind i problemer med at sende billeder mellem forskellige håndsæt og forskellige mobilnet.

Sådanne tekniske vanskeligheder reduceres i takt med, at den nye alliance får magt og indflydelse. Alliancen vil gerne være med til at bestemme udviklingen helt ned på styresystemniveau for at sikre, at de kan håndtere nye tjenester som live video-opkald og e-post.

Open Source

Operatørerne ser også gerne mere til ikke proprietære styresystemer, der kan samarbejde med åbne programmeringssprog som Java, der bruges i et stigende antal mobiltelefonapplikationer som for eksempel spil.

Analytikere, siger til Financial Times, at alliancen er et tegn på, at de eksisterende samarbejder mellem operatørerne som The Open Mobile Alliance og the GSM Association ikke har været en succes.

Endelig bliver alliancen også set som et forsøg på fra operatørside at opfordre til større konkurrence i markedet for styresystemer til mobiltelefoner. Et marked nogle frygter bliver domineret af enten Microsoft eller Symbian, hvor Nokia ejer en pæn bid af sidstnævnte.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kickstart din IT-karriere som IT-supporterelev på Flyvestation Aalborg

    Nordjylland

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos