Falcks mangeårige CIO stopper: "Jeg forlader min stilling inden for en uges tid"

Torben Ruberg, der er Group CIO i Falck og i 2015 blev kåret til Årets CIO i Danmark, må forlade topstillingen hos Falck.

Artikel top billede

Billeder: Kim Stensdal. (Foto: Kim Stensdal /)

Torben Ruberg, Group CIO i Falck, skal sige farvel til sin arbejdsplads gennem de seneste mange år. Det erfarer Computerworld, og Torben Ruberg bekræfter, at han stopper i Falck.

“Jeg forlader min stilling inden for en uges tid, og det er ikke helt frivilligt," siger Torben Ruberg.

Torben Ruberg vandt i 2015 titlen som Årets CIO i Danmark for sin indsats hos Falck.

Læs mere om det her: Her er Danmarks bedste CIO - han er Årets CIO 2015

Han har været ansat hos Falck og i det tidligere Group4Falck siden 2000, så han kender virksomheden særdeles godt og har stået i spidsen for digitaliseringen igennem de mange år.

Ny ledelse - ny strategi

Falck ansatte i marts i år ny administrerende direktør, Jakob Riis, der blandt andet har til opgave at føre Falck videre på en global mission.

“Ledelsen i Falck er skiftet inden for det seneste år, og der er tegnet en ny strategi. I implementeringen af den strategi ønsker ledelsen at få nye øjne på it-understøttelsen,” fortæller Torben Ruberg.

“Jeg ville gerne have været en del af det, for jeg synes, at det er en spændende rejse. På den måde kunne jeg godt have tænkt mig det, men når det er sagt, har jeg også bidraget til mit her i Falck, så det er fint nok at komme videre.”

“Jeg har ligesom givet mit bidrag,” lyder det fra Torben Ruberg.

“Jeg har sådan set fuld forståelse for, at der er behov for, at der er nye øjne der kigger på det. Selvom det ikke er frivilligt, og jeg gerne ville have været med, er der no harm done. Jeg har fuld forståelse for, at jeg har haft min tid til at kigge på det.”

Læs længere interview med Torben Ruberg: Efter exit fra toppost som CIO i Falck: Her er Torben Rubergs fremtidsplaner

Stor udskiftning blandt danske CIO’er

Der er generelt stor udskiftning blandt danske CIO’er.

Tidligere i år kunne Computerworld fortælle, at en gennemgang af de seneste 10 års vindere af titlen som Årets CIO i Danmark viser, at kun tre ud af 10 i dag fortsat har det samme job.

Her var Torben Ruberg fra Falck den ene af de tre.

Læs mere om det her: Kun tre ud af Danmarks 10 bedste it-direktører har beholdt deres job

Læs længere interview med Torben Ruberg: Efter exit fra toppost som CIO i Falck: Her er Torben Rubergs fremtidsplaner

Læs også:

Falcks CIO har et vigtigt grundprincip - følg det hvis du vil sikre din virksomheds fremtid

Falcks CIO: "Vi kommer ingen vegne, hvis vi hele tiden skal regne på den fulde business-case"

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos