Falcks mangeårige CIO stopper: "Jeg forlader min stilling inden for en uges tid"

Torben Ruberg, der er Group CIO i Falck og i 2015 blev kåret til Årets CIO i Danmark, må forlade topstillingen hos Falck.

Artikel top billede

Billeder: Kim Stensdal. (Foto: Kim Stensdal /)

Torben Ruberg, Group CIO i Falck, skal sige farvel til sin arbejdsplads gennem de seneste mange år. Det erfarer Computerworld, og Torben Ruberg bekræfter, at han stopper i Falck.

“Jeg forlader min stilling inden for en uges tid, og det er ikke helt frivilligt," siger Torben Ruberg.

Torben Ruberg vandt i 2015 titlen som Årets CIO i Danmark for sin indsats hos Falck.

Læs mere om det her: Her er Danmarks bedste CIO - han er Årets CIO 2015

Han har været ansat hos Falck og i det tidligere Group4Falck siden 2000, så han kender virksomheden særdeles godt og har stået i spidsen for digitaliseringen igennem de mange år.

Ny ledelse - ny strategi

Falck ansatte i marts i år ny administrerende direktør, Jakob Riis, der blandt andet har til opgave at føre Falck videre på en global mission.

“Ledelsen i Falck er skiftet inden for det seneste år, og der er tegnet en ny strategi. I implementeringen af den strategi ønsker ledelsen at få nye øjne på it-understøttelsen,” fortæller Torben Ruberg.

“Jeg ville gerne have været en del af det, for jeg synes, at det er en spændende rejse. På den måde kunne jeg godt have tænkt mig det, men når det er sagt, har jeg også bidraget til mit her i Falck, så det er fint nok at komme videre.”

“Jeg har ligesom givet mit bidrag,” lyder det fra Torben Ruberg.

“Jeg har sådan set fuld forståelse for, at der er behov for, at der er nye øjne der kigger på det. Selvom det ikke er frivilligt, og jeg gerne ville have været med, er der no harm done. Jeg har fuld forståelse for, at jeg har haft min tid til at kigge på det.”

Læs længere interview med Torben Ruberg: Efter exit fra toppost som CIO i Falck: Her er Torben Rubergs fremtidsplaner

Stor udskiftning blandt danske CIO’er

Der er generelt stor udskiftning blandt danske CIO’er.

Tidligere i år kunne Computerworld fortælle, at en gennemgang af de seneste 10 års vindere af titlen som Årets CIO i Danmark viser, at kun tre ud af 10 i dag fortsat har det samme job.

Her var Torben Ruberg fra Falck den ene af de tre.

Læs mere om det her: Kun tre ud af Danmarks 10 bedste it-direktører har beholdt deres job

Læs længere interview med Torben Ruberg: Efter exit fra toppost som CIO i Falck: Her er Torben Rubergs fremtidsplaner

Læs også:

Falcks CIO har et vigtigt grundprincip - følg det hvis du vil sikre din virksomheds fremtid

Falcks CIO: "Vi kommer ingen vegne, hvis vi hele tiden skal regne på den fulde business-case"

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S