Facebook i dansk oprustning: På vej med afdeling i København

Den amerikanske tech-gigant Facebook vil i starten af 2018 åbne en helt ny afdeling i København.

Artikel top billede

I starten af 2018 vil Facebook åbne et mindre kontor i Danmark, der får som opgave at styrke virksomhedens annonceforretning i Danmark, skriver Børsen.

Ifølge Børsen forventer Facebook at det danske kontor i første omgang blot vil have seks ansatte.

Kontoret skal i første omgang rådgive danske annoncører og mediebureauer om, hvordan de får mest muligt ud af deres annonceringer på platformen. 

"Vi tror, der er et behov hos kunderne, som godt vil diskutere og forbedre deres Facebook-strategi. For mediebureauerne skal vi sikre, at det bliver nemmere for dem at lave effektive medieplaner og så er der hele området omkring effekten af annonceringen, hvor vi godt vil være endnu bedre til at måle den effekt, som det giver at have en kampagne hos os," siger Daniel Käfer, landechef for Facebook i Danmark, til Børsen.

Facebook er i øjeblikket ved at etablere et stort datacenter ved Odense, men sammen med Amazon er virksomheden en af de få store it-giganter, der indtil nu ikke har haft en afdeling i Danmark. 

Google, Microsoft og Apple har derimod gennem adskillige år været tilstede i Danmark.

Læs også: 
Netop offentliggjort: Her er Facebooks planer i Danmark - sådan bliver giga-datacentret 

På besøg hos Googles udviklingsafdeling i Aarhus: Fra Chrome og V8 til det nye danske projekt

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job