Facebook i dansk oprustning: På vej med afdeling i København

Den amerikanske tech-gigant Facebook vil i starten af 2018 åbne en helt ny afdeling i København.

Artikel top billede

I starten af 2018 vil Facebook åbne et mindre kontor i Danmark, der får som opgave at styrke virksomhedens annonceforretning i Danmark, skriver Børsen.

Ifølge Børsen forventer Facebook at det danske kontor i første omgang blot vil have seks ansatte.

Kontoret skal i første omgang rådgive danske annoncører og mediebureauer om, hvordan de får mest muligt ud af deres annonceringer på platformen. 

"Vi tror, der er et behov hos kunderne, som godt vil diskutere og forbedre deres Facebook-strategi. For mediebureauerne skal vi sikre, at det bliver nemmere for dem at lave effektive medieplaner og så er der hele området omkring effekten af annonceringen, hvor vi godt vil være endnu bedre til at måle den effekt, som det giver at have en kampagne hos os," siger Daniel Käfer, landechef for Facebook i Danmark, til Børsen.

Facebook er i øjeblikket ved at etablere et stort datacenter ved Odense, men sammen med Amazon er virksomheden en af de få store it-giganter, der indtil nu ikke har haft en afdeling i Danmark. 

Google, Microsoft og Apple har derimod gennem adskillige år været tilstede i Danmark.

Læs også: 
Netop offentliggjort: Her er Facebooks planer i Danmark - sådan bliver giga-datacentret 

På besøg hos Googles udviklingsafdeling i Aarhus: Fra Chrome og V8 til det nye danske projekt

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Digitaliseringsstyrelsen

Senior it-arkitekt til fællesoffentlig digital arkitektur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS