Facebook i dansk oprustning: På vej med afdeling i København

Den amerikanske tech-gigant Facebook vil i starten af 2018 åbne en helt ny afdeling i København.

Artikel top billede

I starten af 2018 vil Facebook åbne et mindre kontor i Danmark, der får som opgave at styrke virksomhedens annonceforretning i Danmark, skriver Børsen.

Ifølge Børsen forventer Facebook at det danske kontor i første omgang blot vil have seks ansatte.

Kontoret skal i første omgang rådgive danske annoncører og mediebureauer om, hvordan de får mest muligt ud af deres annonceringer på platformen. 

"Vi tror, der er et behov hos kunderne, som godt vil diskutere og forbedre deres Facebook-strategi. For mediebureauerne skal vi sikre, at det bliver nemmere for dem at lave effektive medieplaner og så er der hele området omkring effekten af annonceringen, hvor vi godt vil være endnu bedre til at måle den effekt, som det giver at have en kampagne hos os," siger Daniel Käfer, landechef for Facebook i Danmark, til Børsen.

Facebook er i øjeblikket ved at etablere et stort datacenter ved Odense, men sammen med Amazon er virksomheden en af de få store it-giganter, der indtil nu ikke har haft en afdeling i Danmark. 

Google, Microsoft og Apple har derimod gennem adskillige år været tilstede i Danmark.

Læs også: 
Netop offentliggjort: Her er Facebooks planer i Danmark - sådan bliver giga-datacentret 

På besøg hos Googles udviklingsafdeling i Aarhus: Fra Chrome og V8 til det nye danske projekt

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S