Morgen-briefing: Coding Class i finalen til EU-pris - men vandt ikke / Vaskerimaskine-firma køber op i fynsk robot-firma / Salg af fynsk robot-firma gik i vasken / Italien på vej med internet-skat på tre procent

Coding Class i finalen til EU-pris - men vandt ikke. Vaskerimaskine-firma køber op i fynsk robot-firma. Salg af fynsk robot-firma gik i vasken. Italien på vej med internet-skat på tre procent. USA vil stramme op på cybersikkerhed.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her kommer overblikket over it-nyhederne onsdag morgen v/ morgen-briefing-bestyrer Dan Jensen.

Coding Class i finalen til EU-pris - men vandt ikke

Det danske it-undervisningsprojekt Coding Class røg i finalen i dysten ‘EU Digital Skills Award in education’ sammen med blot tre andre projekter. De fire blev udvalgt af i alt 240 ‘skills’-projekter fra hele Europa.

I Coding Class-projektet samarbejder IT-Branchen, Coding Pirates og en række danske kommuner om at indføre it som fag i en række sjetteklasser - i første omgang som pilotprojekt.

Coding Class måtte dog se sig slået til et projekt fra Rumænien, ‘Asociatia Techsoup Romania,’ som forsøger at stable et projekt på benene, hvor folkeskoleelever får undervisning af it-professionelle i programmering, udviklig og marketing.

Du kan læse mere om Digital Skills Award her.

Vaskerimaskine-firma køber op i fynsk robot-firma

Jensen-Group, der producerer vaskerimaskiner, køber ifølge Børsen op i den fynske robot-virksomhed Inwatec. Ifølge avisen køber Jensen-Group 30 procent af firmaet.

Opkøbet skal bidrage til Jensen-Groups ambition om at automatisere vaskeribranchen. Selskabet står allerede bag små robotter, som kan finde fremmedlegemer som kuglepenne og andet i vasketøj.

"Vi har distributionssystemet, og Inwatec har produkterne. Sammen skal vi udvikle nye produkter, der kan automatisere vores kunder, nemlig de store vaskerier," siger Jensen-Group-direktør Jesper Munch Jensen til avisen.

Jensen-Group har hovedkvarter på Bornholm.

Salg af fynsk robot-firma gik i vasken

Det fynske robot-selskab Effimat Storage Technology, der står bag en lagerrobot, var i foråret blot dage fra at blive solgt, skriver Børsen.

Men blot to dage før handlen skulle lukkes, besluttede storaktionær Peter Mads Clausen sig for, at tilbuddet var for lavt. Det var den anden storaktionær, Vækstfonden, enig i, skriver avisen, mens direktør og stifter Jørgen Flemming Ladefoged var uenig.

Nu har selskabet lagt en ny strategi, der løber frem til 2022. Selskabet har tabt 67 millioner kroner siden etableringen i 2011.

Vil du læse mere om fynske robotter, kan du klikke her: I 2005 ramte Universal Robot bunden af pengekassen: I dag har virksomheden indledt et fynsk vækstmirakel

Italien på vej med internet-skat på tre procent

Italien kan være på vej med med en særlig internet-skat på tre procent på ‘bestemte internet-transaktioner,’ som det hedder.

Det oprindelige forslag lød på en skat på seks procent. Internet-skatten sigter uformelt mod Google, Facebook og Amazon, som længe er blevet beskyldt for at undgå at betale skat i Italien.

Det sker med et argument om, at de ikke har en ‘stabil tilstedeværelse’ i landet.

Den nye lov skal sikre, at der betales skat af indtægter på tjenesteydelser solgt i Italien - som for eksempel onlineannoncering og sponsorerede links.

Læs også: Europæiske stormagter stiller sig i kø: Vil vride flere skattepenge ud af Google

USA vil stramme op på cybersikkerhed

Den amerikanske regering vil have stærkere amerikansk it-sikkerhed, fremgår det af USA’s nye ‘National Security Strategy’ fra Det Hvide Hus i Washington D.C.

Ifølge regeringen er cybersikkerhed et nationalt anliggende. I strategipapiret omtales blandt andet den amerikanske energi-sektor som muligt mål for eventuelle hackere.

“Internettet er en amerikansk opfindelse og bør afspejle vores værdier i takt med, at det fortsætter med at transformere fremtiden for alle lande og alle generationer. En stærk cyber-infrastruktur er grundlaget for økonomisk vækst, beskytter vores frihed og fremmer vores nationale sikkerhed,” hedder det.

Du finder National Security Strategy of the United States of America her.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Chef Enterprise Arkitekt i PET - Form PET's Digitale Fremtid

Københavnsområdet

SOS Børnebyerne

Senior Web Performance Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S