Sviende nederlag til Uber: EU slår fast, at Uber skal reguleres som et taxi-selskab og ikke som en digital platform

En EU-dom har netop slået fast, at Uber skal reguleres som et taxiselskab og ikke som en digital platform.

Artikel top billede

I en længe ventet dom slår EU-domstolen fast, at Uber skal reguleres som en et taxiselskab.

Det skriver Bloomberg.

Dommen, der ikke kan ankes, er et klart nederlag for Uber.

Virksomheden har argumenteret for, at virksomheden ikke er et taxiselskab, men blot en digital platform, der sætter passagerer og chauffører i forbindelse med hinanden.

Udfaldet har været imødeset med spænding, fordi digitale platforme er omfattet af EU’s regler om fri bevæglighed for varer og tjenesteydelser, mens taxitjenester derimod frit kan reguleres af de enkelte medlemslande.

EU-dommen tager udgangspunkt i Ubers tjeneste Uber Pop, der har været brugt i adskillige europæiske byer, heriblandt i København. 

Dommen tager afsæt i en spansk sag fra 2014, hvor Uber fik forbud mod at drive personbefordring i Spanien. Et spørgsmål som Uber dog mente stred mod EU-retten.

Uber: Rammer millioner af europæiske borgere
Computerworld har forsøgt at få en kommentar fra Uber.

Og den amerikanske virksomhed oplyser i et mailsvar til Computerworld, at kendelsen ikke får nogen betydning i langt de fleste EU-lande, hvor Uber allerede opererer i overenstemmelse med de nationale reguleringer af taximarkedet. 

Derimod får kendelsen betydning på marekder som det danske, hvor nationale regulerering afskærer Uber fra at være tilstede. 

"Kendelsen betyder, at millioner af europæiske borgere vil blive afskåret fra at bruge apps som vores. Vores nye CEO har sagt, at det er helt i orden at regulere tjenester som Uber, og derfor vil vi fortsætte dialogen med byer over hele Europa," lyder det i mailen 

Endnu et nederlag for Uber

EU-dommen er blot et af flere juridiske nederlag, som Uber har lidt i Europa gennem det seneste år. 

Tidligere på året valgte Uber at trække sig fra det danske marked, fordi tjenesten vurderer at den nye danske taxilov ”vil umuliggøre den fortsatte drift af tjenesten”.

Derudover har transportmyndighederne i den engelske hovedstad London tidligere på efteråret valgt ikke at forlænge Ubers tilladelse til at operere i byen.

Det skete blandt andet med den begrundelse, at Uber ikke har levet op til sit ansvar for at gennemføre baggrundstjek af chaufførerne.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Finance Lead (SAP)

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos