Kunstig intelligens skal spotte børneporno for at undgå traumer hos politiet

Det er psykisk hårdt for politibetjente at gennemgå ulovligt materiale med børneporno, og derfor vil britisk politi i fremtiden benytte kunstig intelligens.

Artikel top billede

(Foto: Yannis Ntousiopoulos)

Kunstig intelligens skal i fremtiden gennemgå de utallige gigabytes af billeder med potentiel børneporno eller mishandling, der ender hos politiet hos Metropolitan Police Department i London.

Det skriver The Telegraph.

Normalt er det betjente, der skal gennemgå de mange gigabytes af billeder og videoer med børneporno eller mishandling, og som senere skal bruges som bevismateriale.

Det er et hårdt job for psyken, og betjente ender ofte med psykologiske traumer efter to-tre år, men nu skal der benyttes kunstig intelligens. 

“Vi er nødt til at identificere foruroligende billeder til forskellige typer lovovertrædelser. Det bliver gjort af mennesker i dag, og du kan selv forestille dig, hvad det gør ved mennesker efter flere år, men nu kan det ske via machine learning,” udtaler Mark Stokes, leder af Metropolitans digitale efterretningsafdeling til The Telegraph.

Londons politiafdeling benytter sig allerede af billedegenkendelsessoftware til at genkende våben, stoffer eller penge, men nøgenhed er svært at genkende for softwaren. Ofte bliver fotos af strande eller ørkener stemplet som pornografisk materiale.

Læs også: Den vigtigste pointe om kunstig intelligens: Sådan kommer du i gang

Data hos Amazon eller Microsoft?

Metropolitan Police forventer, at en kunstig intelligens vil kunne trænes til at genkende nøgenhed og børneporno i løbet af to-tre år.

De udvalgte fotografier skal stadig godkendes af et menneske, men det vil kunne skære markant ned på mængden af personer, der skal klare det psykisk hårde arbejde.

De mange billeder og videoer skal flyttes til en cloud-platform som Amazon Web Services eller Microsoft Azure, hvor it-giganternes regnekraft kan bruges til at bearbejde dataene.

Det er dog en kompliceret proces rent juridisk. Politistyrker er de eneste med juridisk hjemmel til at opbevare billeder med eksempelvis børneporno, og i realiteten vil det være ulovligt, hvis billederne ligger hos Google, Amazon eller Microsoft.

Også Facebook har store problemer med mængden at potentiel børneporno, mishandling, videoer af tortur og lignende, hvilket for alvor giver traumatiske problemer hos de ansatte. Det kan du læse mere om her hos The Guardian.

Læs også: “Det er fjerde eller femte gang, at kunstig intelligens ligger på toppen af Gartners hype cycle"

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT på Aalborg Kaserne

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Site Reliability Engineer til efterretningsanalytiske værktøjer i PET

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S