Kunstig intelligens skal spotte børneporno for at undgå traumer hos politiet

Det er psykisk hårdt for politibetjente at gennemgå ulovligt materiale med børneporno, og derfor vil britisk politi i fremtiden benytte kunstig intelligens.

Artikel top billede

(Foto: Yannis Ntousiopoulos)

Kunstig intelligens skal i fremtiden gennemgå de utallige gigabytes af billeder med potentiel børneporno eller mishandling, der ender hos politiet hos Metropolitan Police Department i London.

Det skriver The Telegraph.

Normalt er det betjente, der skal gennemgå de mange gigabytes af billeder og videoer med børneporno eller mishandling, og som senere skal bruges som bevismateriale.

Det er et hårdt job for psyken, og betjente ender ofte med psykologiske traumer efter to-tre år, men nu skal der benyttes kunstig intelligens. 

“Vi er nødt til at identificere foruroligende billeder til forskellige typer lovovertrædelser. Det bliver gjort af mennesker i dag, og du kan selv forestille dig, hvad det gør ved mennesker efter flere år, men nu kan det ske via machine learning,” udtaler Mark Stokes, leder af Metropolitans digitale efterretningsafdeling til The Telegraph.

Londons politiafdeling benytter sig allerede af billedegenkendelsessoftware til at genkende våben, stoffer eller penge, men nøgenhed er svært at genkende for softwaren. Ofte bliver fotos af strande eller ørkener stemplet som pornografisk materiale.

Læs også: Den vigtigste pointe om kunstig intelligens: Sådan kommer du i gang

Data hos Amazon eller Microsoft?

Metropolitan Police forventer, at en kunstig intelligens vil kunne trænes til at genkende nøgenhed og børneporno i løbet af to-tre år.

De udvalgte fotografier skal stadig godkendes af et menneske, men det vil kunne skære markant ned på mængden af personer, der skal klare det psykisk hårde arbejde.

De mange billeder og videoer skal flyttes til en cloud-platform som Amazon Web Services eller Microsoft Azure, hvor it-giganternes regnekraft kan bruges til at bearbejde dataene.

Det er dog en kompliceret proces rent juridisk. Politistyrker er de eneste med juridisk hjemmel til at opbevare billeder med eksempelvis børneporno, og i realiteten vil det være ulovligt, hvis billederne ligger hos Google, Amazon eller Microsoft.

Også Facebook har store problemer med mængden at potentiel børneporno, mishandling, videoer af tortur og lignende, hvilket for alvor giver traumatiske problemer hos de ansatte. Det kan du læse mere om her hos The Guardian.

Læs også: “Det er fjerde eller femte gang, at kunstig intelligens ligger på toppen af Gartners hype cycle"

JP/Politikens Hus

Klient Tekniker

Københavnsområdet

Quadsat ApS

Software Developer

Fyn

Aller Leisure A/S

Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse