Den næste generation af Apple Watch kan få avanceret hjertemåler

Den næste udgave af Apple Watch vil muligvis være i stand til at tage hjertekardiogrammer. Det betyder, at uret vil kunne identificere alvorlige hjerteproblemer på et tidligt stadie.

Artikel top billede

Photo by Crew on Unsplash (Foto: Photo by Crew on Unsplash)

Apple arbejder i øjeblikket på en teknologi, der kan gøre Apple Watch i stand til at forudse alvorlige hjerteproblemer.

Noget som i dag vil kræve, at du får taget et hjertekardiogram - også kaldet et EKG.

Det skriver det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg, der citerer flere anonyme kilder med kendskab til Apples planer.  

Læs også: Test af Apple Watch 3: Seriøst kedeligt smartwatch - men jeg vil ikke undvære det alligevel

Mål hjertet med tryk på urramme

Ifølge mediet tester Apple i øjeblikket en udgave, der kræver, at brugeren skal trykke på urets ramme med to fingre, hvorefter der bliver sendt et strømsignal gennem brystet på den person, der bærer uret.

Det elektriske signal vil eksempelvis være i stand til at registrere, hvis hjertet slår uregelmæssigt eller andre tegn på hjerteproblemer.

Apple Watch har allerede i dag en pulsmåler, der i nogle tilfælde kan identificere aktuelle hjerteproblemer.

Men ifølge Bloomberg kan de nye funktioner ikke blot identificere aktuelle probilemer, men vil også være i stand til at vurdere hjertets sundhedstilstand og dermed identificere personer, der på længere sigt risikerer at få alvorlige hjerteproblemer.

Læs også: Jeg blev stillet tusindvis af kroner i udsigt for mine sundhedsdata: Her er historien om mit forsøg på at sælge dem

Tester også blodsukkermålere

Der går desuden rygter om, at Apple tester en blodsukker-måler til Apple Watch.

Tidligere på året ret skrev det amerikanske medie CNBC, at Apple topchef Tim Cook selv har testet prototypen af en enhed til Apple Watch, der kan måle patienters blodsukker. Noget der især er en vigtig funktion for folk, der lider af sukkersyge eller har forstadier til sukkersyge.

Men også for folk der ikke lider sukkersyge, kan det være nyttigt holde øje med udviklingen i blodsukker-niveauet og hvorledes det påvirkes af den mad, som vi indtager.

Denne type sundhedsfunktioner adskiller sig dog fra almindelig forbrugerteknologi ved, at de ofte vil kræve særlige godkendelser fra sundheds- og lægemiddelmyndighederne i de enkelte lande, hvilket kan være længerevarende proces. 

Læs også:
Ekspert: Gadgets med sundhedsfunktioner har et stort potentiale, men den helt store revolution er langt væk.

Annonce

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,