Den næste generation af Apple Watch kan få avanceret hjertemåler

Den næste udgave af Apple Watch vil muligvis være i stand til at tage hjertekardiogrammer. Det betyder, at uret vil kunne identificere alvorlige hjerteproblemer på et tidligt stadie.

Artikel top billede

Photo by Crew on Unsplash (Foto: Photo by Crew on Unsplash)

Apple arbejder i øjeblikket på en teknologi, der kan gøre Apple Watch i stand til at forudse alvorlige hjerteproblemer.

Noget som i dag vil kræve, at du får taget et hjertekardiogram - også kaldet et EKG.

Det skriver det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg, der citerer flere anonyme kilder med kendskab til Apples planer.  

Læs også: Test af Apple Watch 3: Seriøst kedeligt smartwatch - men jeg vil ikke undvære det alligevel

Mål hjertet med tryk på urramme

Ifølge mediet tester Apple i øjeblikket en udgave, der kræver, at brugeren skal trykke på urets ramme med to fingre, hvorefter der bliver sendt et strømsignal gennem brystet på den person, der bærer uret.

Det elektriske signal vil eksempelvis være i stand til at registrere, hvis hjertet slår uregelmæssigt eller andre tegn på hjerteproblemer.

Apple Watch har allerede i dag en pulsmåler, der i nogle tilfælde kan identificere aktuelle hjerteproblemer.

Men ifølge Bloomberg kan de nye funktioner ikke blot identificere aktuelle probilemer, men vil også være i stand til at vurdere hjertets sundhedstilstand og dermed identificere personer, der på længere sigt risikerer at få alvorlige hjerteproblemer.

Læs også: Jeg blev stillet tusindvis af kroner i udsigt for mine sundhedsdata: Her er historien om mit forsøg på at sælge dem

Tester også blodsukkermålere

Der går desuden rygter om, at Apple tester en blodsukker-måler til Apple Watch.

Tidligere på året ret skrev det amerikanske medie CNBC, at Apple topchef Tim Cook selv har testet prototypen af en enhed til Apple Watch, der kan måle patienters blodsukker. Noget der især er en vigtig funktion for folk, der lider af sukkersyge eller har forstadier til sukkersyge.

Men også for folk der ikke lider sukkersyge, kan det være nyttigt holde øje med udviklingen i blodsukker-niveauet og hvorledes det påvirkes af den mad, som vi indtager.

Denne type sundhedsfunktioner adskiller sig dog fra almindelig forbrugerteknologi ved, at de ofte vil kræve særlige godkendelser fra sundheds- og lægemiddelmyndighederne i de enkelte lande, hvilket kan være længerevarende proces. 

Læs også:
Ekspert: Gadgets med sundhedsfunktioner har et stort potentiale, men den helt store revolution er langt væk.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job