Danske it-selskaber topper svenske børser: Vokser med 174 procent på seks måneder

To danske it-selskaber topper listen over tech-aktier på de svenske mikrobørser i 2017.

Artikel top billede

(Foto: Riksdagsförvaltningen)

Danske it-selskaber har succes på den anden side af Øresund, og virksomhederne Omnicar og Realfiction er således de to tech-aktier, der er vokset mest på svenske mikrobørser i det seneste år.

Det skriver Børsen.

Omnicar, der leverer serviceaftaler til autoforhandlere,, blev noteret på Aktietorget i juli måned og er siden da steget med 174 procent fra en introduktionspris på 5,4 svenske kroner.

"Jeg er utroligt glad og stolt over, at aktien er blevet så velmodtaget. Og det er den jo, fordi vi har leveret de resultater, som vi sagde, vi ville levere i forbindelse med vores introduktion," siger Claus T. Hansen, der er adm. direktør i Omnicar, til Børsen.

Nummer to listen er danske Realfiction, der producerer såkaldt holografiske 3D-displays. Virksomheden blev noteret på mikrobørsen First North i maj måned, og siden da er Realfiction steget med 163 procent fra en noteringskurs på 7,6 svenske kroner.

Aktietorget planlægger at åbne en afdeling i Danmark til sommer for at få succes med at notere flere danske virksomheder.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,