Danske it-selskaber topper svenske børser: Vokser med 174 procent på seks måneder

To danske it-selskaber topper listen over tech-aktier på de svenske mikrobørser i 2017.

Artikel top billede

(Foto: Riksdagsförvaltningen)

Danske it-selskaber har succes på den anden side af Øresund, og virksomhederne Omnicar og Realfiction er således de to tech-aktier, der er vokset mest på svenske mikrobørser i det seneste år.

Det skriver Børsen.

Omnicar, der leverer serviceaftaler til autoforhandlere,, blev noteret på Aktietorget i juli måned og er siden da steget med 174 procent fra en introduktionspris på 5,4 svenske kroner.

"Jeg er utroligt glad og stolt over, at aktien er blevet så velmodtaget. Og det er den jo, fordi vi har leveret de resultater, som vi sagde, vi ville levere i forbindelse med vores introduktion," siger Claus T. Hansen, der er adm. direktør i Omnicar, til Børsen.

Nummer to listen er danske Realfiction, der producerer såkaldt holografiske 3D-displays. Virksomheden blev noteret på mikrobørsen First North i maj måned, og siden da er Realfiction steget med 163 procent fra en noteringskurs på 7,6 svenske kroner.

Aktietorget planlægger at åbne en afdeling i Danmark til sommer for at få succes med at notere flere danske virksomheder.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Octocube Games ApS

CIFI Developer

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S