Det læser Computerworld: Value Proposition Design - How to create products and services customers want

Alle vil skabe værdi for kunden - men gør de det? Bogen Value Proposition Design giver dig værktøjerne, som lader dig forstå, analysere og visualisere hvad kunden i virkeligheden vil have.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

“Vi skaber værdi for kunden” har været det faste omkvæd i it-branchen de seneste par år. Men gør du reelt det - eller sælger du bare kasser, løsninger eller timer? Det er måske værd at tage et grundigt kig på.

Uanset om du overvejer et nyt tilbud til kunderne eller blot vil tage temperaturen på dine eksisterende tilbud, så er bogen Value Proposition Design en god og praktisk støtte til arbejdet.

Styrken i bogen er tilgængeligheden.

For i modsætning til de sædvanlige tykke amerikanske lærebøger er Value Proposition Design bygget op omkring grafiske fremstillinger og konkrete øvelser, som lader dig overveje dine kunder/brugere/modtageres udfordringer - og hvordan din indsats kan afhjælpe dem.

Value Proposition Design er på i alt 280 sider, men kan du leve uden alle eksemplerne, så ligger den største værdi på de første 60 sider.

Det er her, at de erfarne folk fra Strategyzer, som står bag bogen, opstiller de konkrete modeller og øvelser, som dit team og du kan anvende til at finde, analysere og visualisere brugerne, værdiskabelsen og de konkrete produkter eller løsninger.

Value Proposition Design - How to create products and serices customers want (2014) af Alex Osterwalder, Yves Pigneur, Greg Bernada og Alan Smith. Bogen koster 200 kroner og er på 280 sider.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,