Rygte: Er Google på vej til at erstatte Chrome OS og Android med nyt samlet styresystem?

Google kan være på vej med en samlet afløser til Chrome OS og Android. Men giver det nu også nogen mening at droppe Android og Chrome OS?

Artikel top billede

(Foto: SH Søren Holm)

Det vækker opsigt, når der opstår rygter om, at en af verdens mest toneangivende internet-selskaber er på vej til at lægge et par af verdens mest udbredte styresystemer i graven.

Det kan meget vel komme til at ske i 2018, lyder det fra rygtemøllen, hvor det hedder sig, at Google overvejer at skrotte både Chrome OS og Android til fordel for et helt nyt samlet styresystem.

Det nye system skal kombinere de to styresystemer, som jo i dag sigter mod henholdsvis pc’er og mobile enheder.

Google har allerede meldt ud, at selskabet arbejder på et styresystem ved navn Fuchsia, hvis kode blev offentliggjort på GitHub helt tilbage i sommeren 2016.

Du finder koden på GitHub her.

I modsætning til Android og Chrome OS er Fuchsia ikke baseret på Linux, men på det mindre kendte Zircon (som tidligere hed Magenta).

Zircon er oprindeligt udviklet som et embedded OS, der kan køre på alle former for enheder - herunder sensorer til Internet of Things, trafiklys, computere, mobiltelefoner, smartwatches, tablet-computere og meget andre.

Ligeledes understøtter Zircon alle former for processor-miljøer - herunder ARM, Mips, Intel X86 og så videre.

Fuchsia anvender også samme SDK - altså udviklingskit- som anvendes til Chrome OS og Android som grundlag for brugerinterface og apps.

Skal fungere bedre sammen

Google har længe kunnet se fordele i en tættere opkobling mellem Android og Chrome OS, og der har gennem tiden været søsat forskellige initiativer.

De er imidlertid alle gledet i baggrunden. Længst fremme har været det såkaldte Andromeda-projekt, som du kan læse mere om i denne artikel fra efteråret 2016: Nyt Android-system på vej fra Google: Skal køre på din tablet og pc.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau lagde Google imidlertid Andromeda i graven i sommer.

Hvor stort bliver det?

Tilbage står vi altså med Fuchsia, som nogen mener med tiden skal erstatte Android på smartphones og Chrome OS på Chromebooks.

Andre mener, at Fuchsia er udset til at kun at afløse Android, mens andre igen mener, at Fuchsia bliver udviklet som nyt styresystem Internet of Things.

Vi ved reelt ikke, hvad Google har i tankerne.

Sikkert er det dog, at det i givet fald vil være et enormt skridt at tage for Google.

Android er verdens mest udbredte styrestem og kører i dag på op mod to milliarder enheder, mens antallet af Android-apps i Google Play nærmer sig tre millioner.

Samtidig har Android i årevis været frit tilgængelig for OEM’er, som kan downloade og modificere softwaren og launche den på egne enheder.

Også Chrome OS har relativt godt fat i markedet, og mange producenter bygger i dag Chrome OS-maskiner.

Den store udbredelse af Android og Chrome OS - som er blandt Googles mest velkørende produkter - taler imod sandsynligheden for, at Google vil skrotte dem til fordel for et nyt produkt.

I bedste fald det betyde, at Google i givet fald ville skulle levere en løsning med fuldstændigt glidende sammenkobling med de nuværende Android- og Chrome OS-versioner, som det vil tage mange år at få udfaset.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau er det sandsynligt, at Fucshia på et tidspunkt vil afløse de eksisterende systemer - men det kommer næppe til at ske inden for de kommende fem år.

Hurtigere og mere fleksibel platform

Ifølge vores nyhedsbureau er det sandsynligt, at Google med Fuchsia sigter efter en platform, som er hurtig og bedre i stand til at håndtere AR, VR og eksempelvis selvkørende biler end det er tilfældet med Android.

Samtidig sigter Google efter en ‘post-Linux-fremtid,’ som det hedder, hvor ‘specifikke OS’er kan bygges i en fælles codebase, som kan mindske produktionstiden for processorer og software og give større fleksibilitet,” skriver nyhedsbureauet.

Derfor er det mest sandsynligt, at vi i første omgang vil se Fuchsia på enheder inden for Internet of Things, wearables, headsets, briller og andre ‘smarte enheder’ sideløbende med Chrome OS og Android.
Dernæst kommer turen måske til lavpris-telefoner. Og hvem ved, hvad der så kommer til at ske.

Vil Fuchsia blive fremtidens styresystem? Giv dit besyv med i debatfeltet herunder.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    LB Forsikring

    Digital Performance & CRO Manager

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen