Vestas åbner for enorme data-sæt: Vil dele data med kunder

Vestas vil åbne for selskabets enorme mængder data, som indsamles i enorme mængder fra de mange vindmøller.

Artikel top billede

Vestas vil åbne for de enorme mængder data, som selskabet gennem mange år har indsamlet fra mere end 60.000 vindmøller, skriver Finans.

Ifølge avisen er en Vestas-vindmøller i dag udstyret med mere end 500 sensorer. I alt betyder det, at Vestas indsamler 800 millioner datapunkter hver dag.

“Vi har igennem mange år udarbejdet nye algoritmer, der analyserer de store datamængder og kan identificere en fejl under udvikling eller forudsige komponentnedbrud. Det næste skridt for vores serviceforretning er, hvordan man begynder at sælge det som egentlige løsninger i markedet,” siger chefen for selskabets serviceforretning, Christian Venderby, til avisen.

Konkret vil Vestas tilbyde kunderne en SaaS-løsning, som skal integreres direkte i kundernes egne it-systemer, hvorfra de skal kunne trække data fra Vestas.

Kombineret med Vestas kompetencer til at trække brugbar viden ud af de enorme mængder data skal det kunne føre til omkostnings-reduktion - eksempelvis ved at kunne forudsige, hvornår en gearkasse eller andet er slidt op.

Vestas ejer en af verdens 500 kraftigste computere, nemlig den såkaldte Vestas1, som er bygget af Lenovo.

Du kan læse mere om computeren her.

Læs også:

Stor outsourcing-aftale i hus: 20.000 [b]Vestas-ansatte får ny indisk it-afdeling
[/b]

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub