Morgen-briefing: 2018 bliver et gennembrud for onlinehandel med fødevarer, mener Coop / Tommy Ahlers: Udlændingestyrelsen blander sig unødigt, og tonen i udlændingedebatten er for skinger / Parodi på bitcoin er nu milliarder værd

Morgen-briefing: 2018 bliver et gennembrud for onlinehandel med fødevarer, mener Coop / Tommy Ahlers: Udlændingestyrelsen blander sig unødigt, og tonen i udlændingedebatten er for skinger / Parodi på bitcoin er nu milliarder værd / Amazon vil skaffe kunder til streamingtjeneste med engelsk fodbold / Storinvestorer sætter tommelskruer på Apple: Gør noget nu for at undgå børns voksende smartphoneafhængighed

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her tirsdagens overblik over it-nyheder.

2018 bliver et gennembrud for onlinehandel med fødevarer, mener Coop

Coop Danmark mener, at danskerne for alvor vil tage e-handel med fødevarer til sig i 2018. Derfor investerer selskabet på linje med andre dagligvareselskaber i forberedelserne på det, skriver Finans.

Som det er nu, foregår kun godt to procent af dagligvarehandlen på nettet, men i følge Finans venter både eksperter og selskaber, at det niveau vil vokse markant i år.

“Vi tror, at den samlede onlinehandel med dagligvarer vil stige med i hvert fald 25 pct. årligt”, siger kommerciel direktør Morten Viktor, Coop.dk Mad til Finans.

Tommy Ahlers: Udlændingestyrelsen blander sig unødigt, og tonen i udlændingedebatten er for skinger

Den kendte serieiværksætter Tommy Ahlers, der også er formand for Iværksætterpanelet, mener ifølge Finans, at reglerne er for usmidig og sagsgangen for langvarig, når man skal skaffe udenlandsk arbejdskraft til Danmark under den ordning, der kaldes Beløbsordningen.

Her kan man få opholdstilladelse, hvis man tjener over godt 400.000 om året. Ordningen opererer med en positivliste over job, der falder ind under ordningen, men hverken den eller beløbsgrænserne fungerer ordentligt, mener Tommy Ahlers.

"Vi har en Udlændingestyrelse, der blander sig. Et konkret eksempel er, at da vi gerne ville have en tyrker ind, fordi han vidste mest om fodboldverdenen og sociale medier, så kunne vi ikke, fordi Udlændingestyrelsen klogede sig på, at vi burde kunne finde en dansker til det," siger han.

Han mener også, at den skingre tone i udlændingedebatten kan påvirke danske virksomheders muligheder for at tiltrække udenlandsk arbejdskraft negativt. Samtidig anerkender han, at politikerne har en udfordring i forhold til herboende flygtninge og indvandrere.

Parodi på bitcoin er nu milliarder værd

Kryptovalutaen Dogecoin, der er skabt som en parodi på bitcoin, er nu også ramt af drømmen om hurtige gevinster. Søndag nåede dogecoins markedsværdi i følge CoinMarketcap over 12 milliarder kroner, skriver Finans.

Stifteren af dogecoin, Jackson Palmer, bemærker til mediet Coindesk, at “det siger en del om kryptovalutamarkedet, at en valuta med en hund på, og som ikke har udsendt en softwareopdatering i over to år, kan nå en så høj markedsværdi”.

Dogecoin bruges typisk som en slags digitale drikkepenge til internetbrugere, der deler interessant indhold, skriver Finans.

Amazon vil skaffe kunder til streamingtjeneste med engelsk fodbold

Internetgiganten Amazon er sandsynligvis stærkt interesseret i at købe rettighederne til at vise kampene fra den engelske fodboldliga Premier League for på den måde at skaffe flere europæiske kunder til Amazons streamingtjeneste Amazon Prime. Det skriver Ritzau Finans.

I følge avisen The Independent mener en medieanalytiker, at det er meget sandsynligt, at Amazon vil deltage i budrunden, når rettighederne skal sælges. Senest blev rettighederne solgt for fem milliarder britiske pund til de to tv-stationer BT Sport og Sky Sports.

Storinvestorer sætter tommelskruer på Apple: Gør noget nu for at undgå børns voksende smartphoneafhængighed

Apple bør gå forrest blandt de store teknologiselskaber og gøre noget aktivt for, at børns voksende mobilafhængighed bliver bremset. Det mener to af selskabets aktionærer, der repræsenterer aktier til en værdi af to milliarder dollars, skriver Finans.

Investorerne mener, at der er almindelig enighed i Silicon Valley og i resten af verden om de mulige skadelige lantidsvirkninger af et stort forbrug af mobiler og sociale medier, og at Apple kan skabe en god forretning ved at gøre noget ved det nu.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job