Uber-chauffører blev ramt af bøderegn i byretten - nu skal sagen for landsretten

En række Uber-chauffører, der blev idømt store bøder ved Københavns Byret har anket sagen til Østre Landsret, der skal behandle sagen i de kommende dage.

Artikel top billede

I dag og i morgen skal Østre Landsret behandle fire sager mod Uber-chauffører, der i august 2017 i Københavns Byret blev idømt store bøder. 

Det skriver DR.

De fire Uber-chauffører blev idømt bøde på 486.500 kroner, 110.000 kroner, 60.000 og 40.000 kroner for brud på taxiloven, men ankede sagen til landsretten.

Beviser fra Holland

Sagen bygger på en liste med flere hundrede danske chauffører, der er blevet udleveret af Ubers hovedkontor i Holland.

Mere end 1.500 personer er i kølvandet på Ubers entré på det danske marked blevet sigtet for brud på taxiloven.

Uber valgte i 28 marts 2017 at forlade det danske marked, da der ikke var udsigt til, at tjenesten vil blive lovliggjort i forbindelse med indførelsen af en ny taxilov.

Læs også: 
Så er dommen faldet: Danske Uber-chauffører idømt kæmpebøder

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS