Styrelse nægter at fortælle undrende brugere om årsagen til pludselig nulstilling af password: Statens sikkerhed er på spil

Mellem jul og nytår blev kodeord i en lang række offentlige it-systemer pludselig nulstillet, uden at brugerne fik det at vide først. Ifølge Moderniseringsstyrelsen er det afgørende for statens sikkerhed, at ingen får at vide hvorfor.

Artikel top billede

(Foto: PC World)

Det ser ud til at være decideret umuligt at få svar på, hvorfor Moderniseringsstyrelsen mellem jul og nytår valgte at nulstille samtlige kodeord i en række statslige it-systemer til blandt andet løn og økonomi.

De mange brugere fik ingen varsel om, at kodeordene blev nulstillet, og som Computerworld mandag kunne fortælle, har manøvren skabt nervøsitet i offentlige myndigheder, der er bekymrede for, om deres data har været kompromitteret.

Derudover har nulstillingen også skabt tekniske problemer og uventede udgifter hos flere myndigheder.

Moderniseringsstyrelsen afviser ifølge interne emails, som Computerworld har fået aktindsigt i, at fortælle de berørte myndigheder, hvorfor det pludselig var nødvendigt, at alle brugere på alle niveauer skulle have nye kodeord.

Af hensyn til sikkerheden, forstås.

Det kan du læse mere om her: Danske myndigheder helt paf over Moderniseringsstyrelsens pludselige sløjfning af password: “Det mest tænkelige scenarie er et cyberangreb”

Og styrelsen afviser da også at give Computerworld aktindsigt i beslutningsgrundlaget.

“Det er af væsentlig betydning for statens sikkerhed, at retten til aktindsigt i de pågældende dokumenter nægtes,” skriver Moderniseringsstyrelsen til Computerworld.

“Baggrunden herfor er blandt andet, at offentliggørelse af de pågældende dokumenter vil kunne kompromittere den tekniske og beredskabsmæssige it-sikkerhed i de omfattende økonomiske og administrative systemer.”

Computerworld følger op på sagen og vil blandt andet se nærmere på, hvilke udgifter sagen har medført for berørte myndigheder.

Læs også: Styrelse mørklægger årsag til pludselig nulstilling af password i statslige danske it-systemer

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S