Dansk top-programmør med 277.000 følgere lukker for Twitter og Instagram: "En fantastisk uge"

David Heinemeier Hansson har stor succes med Ruby on Rails og også på de sociale medier, hvor han har flere hundrede tusinde følgere. Nu er han dog endnu et eksempel på en bruger, der vælger at tage en 'detox' fra de sociale medier.

Artikel top billede

David Heinemeier Hansson, der står bag Ruby on Rails, er en en af de danske it-profiler, der har absolut flest følgere på de sociale medier.

I skrivende stund har han 277.000 følgere på Twitter, hvor han plejer at være yderst aktiv med skarpe og provokerende tweets om alt fra politik til teknologi.

I den seneste uge har der dog været helt stille på David Heinemeier Hanssons Twitter-profil. Han har nemlig - trods sit store publikum på netop Twitter - valgt at tage en pause på én uge fra det populære sociale medie.

Dermed er han endnu et eksempel i rækken af folk, der stiller spørgsmål ved, om al den tid, der bliver brugt på sociale medier, nu også er brugt optimalt?

"Taking a one week detox from Twitter. See you next week!” lød det den 10. januar fra den danske top-programmør, der følges af softwareudviklere verden over.

"En fantastisk uge"

Den seneste uges detox har tilsyneladende været god for David Heinemeier Hansson, der netop har meddelt, at han nu igen er tilbage på det sociale medie. 

Hans seneste tweet lyder nemlig:

“What a wonderful Twitter (and Instagram) free week that was. Not only did I read more books, stayed more present, and unseated some muscle memory, but it was just outright relaxing. Like sitting on a deserted island with a damn mojito in hand watching the waves.”

Står bag Ruby on Rails

David Heinemeier Hansson står bag det populære open source framework Ruby on Rails, der anvendes af webudviklere. 

Samtidig er han forfatter og har blandt andet skrevet bøgerne Getting real, Rework og Remote. Rework har rundet 300.000 solgte eksemplarer.

Han kommer oprindeligt fra København, men forlod Danmark i 2005 Danmark og bor i dag i Chicago, ligesom han også opholder sig i Sydspanien en stor del af året.

Læs hele historien her:

Danske David Hansson skabte Ruby on Rails: Derfor blev det et globalt megahit

Hvordan gør du med sociale medier?

Der er formentlig mange andre brugere af sociale medier, der har prøvet det samme som David Heinemeier Hansson, men det er opsigtsvækkende, at han - med 277.000 følgere - vælger Twitter fra, omend kun i en enkelt uge.

Samtidig må man sige, at vi efterhånden ser lidt af en tendens med, at folk fravælger et eller flere af de sociale medier.

Mange vender så også tilbage igen, så helt ubrugelige er de sociale medier nok trods alt ikke.

David Heinemeier Hansson uddyber på Twitter, at han benyttede den Twitter-fri uge til også at undlade at læse kommentarer rundt omkring på internettet, og at han varmt kan anbefale at 'sætte massernes menings-kakofoni på mute.'

Deltag gerne i afstemningen herunder og uddyb eventuelt din stemme i debatten.

Læs også:

Danske David Hansson skabte Ruby on Rails: Derfor blev det et globalt megahit

Dansk top-programmør kører Le Mans: Derfor minder racerløb om programmering

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job