Apple vil betale 232 milliarder kroner i manglende skat efter ny skatteaftale i USA

Verdens mest værdifulde selskab bruger nu en ny skatteaftale i USA til at trække millarder af dollar hjem til USA fra udenlandske beholdninger

Artikel top billede

Apple er en af flere store it-giganter, der længe er blevet beskyldt for ikke at betale nok i skat.

Særligt i hjemlandet USA bliver Apple beskyldt for skattesnyd og for i stigende grad at sende arbejdskraft ud af landet.

Den kritik imødegår Apple nu efter en ny skatteaftale i USA.

Apple fortæller i en pressemeddelse, at man ønsker at betale knap 38 milliarder dollar - hvilket direkte omregnet svarer til 232 milliarder kroner - som en engangsbetaling til de amerikanske skattemyndigheder.

Dette sker ikke kun på grund af Apples gode intentioner. Den nye skatteaftale i USA tillader også, at selskaber kun skal betale en markant lavere skatteprocent mod, at selskaberne kan trække store pengebeholdninger hjem til amerikansk jord.

I alt har Apple 250 milliarder dollar - 1.500 milliarder kroner - til at ligge i udenlandske opbevaringer. De 38 millarder dollar vil dække manglende skatter for knap halvdelen af det beløb. 

Apple har allerede gjort 36,3 millarder dollar klar til at blive betalt, og yderligere har Apple også planer om at skabe 20.000 nye job i USA samt forventer at skyde knap 350 millarder dollar - 2.100 milliarder kroner - ind i den amerikanske økonomi hen over de næste fem år.

"Vi tror inderligt på styrken i den amerikanske opfindsomhed, og vi fokuserer vores investeringer på områder, hvor vi kan få direkte indflydelse på jobskabelse og jobberedskab. Vi har en dyb følelse af ansvar over for vores hjemland og de mennesker, der hjælper med at gøre vores succes mulig,” skriver Tim Cook i en pressemeddelelse.

Til sammenligning ligger det samlede årlige danske bruttonationalprodukt på 1.800 millarder kroner.

Læs også: Efter bevidst at have gjort iPhones langsommere: Apple undskylder ved at sænke prisen for batteri-udskiftning

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Aller Leisure A/S

Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger softwareingeniører til Ruslandsområdet

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S