Forsvarsforlig på trapperne: Folketinget vil sætte yderligere 1,4 milliarder kroner af til cyberforsvar

Folketinget lægger op til, at forsvaret skal have 1,4 milliarder kroner ekstra til cyber-rettede initiativer.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

1,4 milliarder kroner. Så meget lægges der op til, at forsvaret skal have ekstra til at styrke indsatsen mod cyberkriminelle og lignende.

Det skriver DR, som henviser til et udkast til det kommende forsvarsforlig, der forhandles for tiden.

“Hvis vi nu skal være helt ærlige, så er der ikke mange eksperter, heller ikke i NATO, der tror på, at Rusland vil angribe Danmark med konventionelle våben. Men vi ved, at allerede i dag kommer der cyberangreb hver dag på danske virksomheder, på den danske stat, og derfor er vi simpelthen nødt til at styrke vores cybersikkerhed,” siger de radikales forsvarsordfører, Martin Lidegaard, til DR.

Den markante merbevilling skal blandt andet bruges til at finansiere et nyt såkaldt ‘cybersituations-center,’ hvorfra man skal overvåge trusselsbilledet.

Socialdemokraten Henrik Dam Kristensen siger til DR, at aftalen skal ‘være robust,’ da trusselsbilledet hele tiden ændrer sig.

Der lægges desuden op til, at Center for Cybersikkerhed skal styrkes i forhold til at spille en central rolle i Danmarks samlede cyber-forsvar.

Ifølge DR skal ministerier og myndigheder desuden være bedre til at koordinere indsatserne mod cyberangreb.

Det kommende forsvarsforlig vil dække området indtil udgangen af 2023.

Læs også: 

Mærsk efter cyberangreb: “Vi måtte installere 4.000 nye servere, 45.000 nye pc'er og 2.500 applikationer. På 10 dage”

Elforsyningen bliver ramt af hackere før eller siden, for du vil gerne have smarte løsninger - men er elselselskaberne ordentligt forberedt?

Danmark vil have cyberangreb og sikkerhedshændelser frem i lyset - men danske myndigheder gør det stik modsatte

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S