Forsvarsforlig på trapperne: Folketinget vil sætte yderligere 1,4 milliarder kroner af til cyberforsvar

Folketinget lægger op til, at forsvaret skal have 1,4 milliarder kroner ekstra til cyber-rettede initiativer.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

1,4 milliarder kroner. Så meget lægges der op til, at forsvaret skal have ekstra til at styrke indsatsen mod cyberkriminelle og lignende.

Det skriver DR, som henviser til et udkast til det kommende forsvarsforlig, der forhandles for tiden.

“Hvis vi nu skal være helt ærlige, så er der ikke mange eksperter, heller ikke i NATO, der tror på, at Rusland vil angribe Danmark med konventionelle våben. Men vi ved, at allerede i dag kommer der cyberangreb hver dag på danske virksomheder, på den danske stat, og derfor er vi simpelthen nødt til at styrke vores cybersikkerhed,” siger de radikales forsvarsordfører, Martin Lidegaard, til DR.

Den markante merbevilling skal blandt andet bruges til at finansiere et nyt såkaldt ‘cybersituations-center,’ hvorfra man skal overvåge trusselsbilledet.

Socialdemokraten Henrik Dam Kristensen siger til DR, at aftalen skal ‘være robust,’ da trusselsbilledet hele tiden ændrer sig.

Der lægges desuden op til, at Center for Cybersikkerhed skal styrkes i forhold til at spille en central rolle i Danmarks samlede cyber-forsvar.

Ifølge DR skal ministerier og myndigheder desuden være bedre til at koordinere indsatserne mod cyberangreb.

Det kommende forsvarsforlig vil dække området indtil udgangen af 2023.

Læs også: 

Mærsk efter cyberangreb: “Vi måtte installere 4.000 nye servere, 45.000 nye pc'er og 2.500 applikationer. På 10 dage”

Elforsyningen bliver ramt af hackere før eller siden, for du vil gerne have smarte løsninger - men er elselselskaberne ordentligt forberedt?

Danmark vil have cyberangreb og sikkerhedshændelser frem i lyset - men danske myndigheder gør det stik modsatte

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer hos PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,