Forsvarsforlig på trapperne: Folketinget vil sætte yderligere 1,4 milliarder kroner af til cyberforsvar

Folketinget lægger op til, at forsvaret skal have 1,4 milliarder kroner ekstra til cyber-rettede initiativer.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

1,4 milliarder kroner. Så meget lægges der op til, at forsvaret skal have ekstra til at styrke indsatsen mod cyberkriminelle og lignende.

Det skriver DR, som henviser til et udkast til det kommende forsvarsforlig, der forhandles for tiden.

“Hvis vi nu skal være helt ærlige, så er der ikke mange eksperter, heller ikke i NATO, der tror på, at Rusland vil angribe Danmark med konventionelle våben. Men vi ved, at allerede i dag kommer der cyberangreb hver dag på danske virksomheder, på den danske stat, og derfor er vi simpelthen nødt til at styrke vores cybersikkerhed,” siger de radikales forsvarsordfører, Martin Lidegaard, til DR.

Den markante merbevilling skal blandt andet bruges til at finansiere et nyt såkaldt ‘cybersituations-center,’ hvorfra man skal overvåge trusselsbilledet.

Socialdemokraten Henrik Dam Kristensen siger til DR, at aftalen skal ‘være robust,’ da trusselsbilledet hele tiden ændrer sig.

Der lægges desuden op til, at Center for Cybersikkerhed skal styrkes i forhold til at spille en central rolle i Danmarks samlede cyber-forsvar.

Ifølge DR skal ministerier og myndigheder desuden være bedre til at koordinere indsatserne mod cyberangreb.

Det kommende forsvarsforlig vil dække området indtil udgangen af 2023.

Læs også: 

Mærsk efter cyberangreb: “Vi måtte installere 4.000 nye servere, 45.000 nye pc'er og 2.500 applikationer. På 10 dage”

Elforsyningen bliver ramt af hackere før eller siden, for du vil gerne have smarte løsninger - men er elselselskaberne ordentligt forberedt?

Danmark vil have cyberangreb og sikkerhedshændelser frem i lyset - men danske myndigheder gør det stik modsatte

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse