Fra Commodore 64 og Amiga til moderne produktion af spilmusik: Mød danskeren bag musikken til Hitman og Assassin’s Creed

Danske Jesper Kyd er internationalt anerkendt for at have komponeret musikken til en række storsælgende spil. I ny dokumentarfilm fortæller han om sin karriere, der begyndte med en Commodore 64. Se filmen her.

Artikel top billede

Som Computerworld fortalte for et par uger siden, skal den danske computerspil-musiker Jesper Kyd, der er internationalt anerkendt for sit arbejde, nu komponere musikken til et nyt soundtrack til spillet Warhammer: Vermintide 2.

Jesper Kyd, der er født i København i 1972, indledte sin musikkarriere ved klaveret, men satsede siden på Commodore 64 og Amiga, og det har ført til en bemærkelsesværdig karriere som musiker og lydmager i spilindustrien.

Jesper Kyd har vundet flere BAFTA- og MTV/Billboard-priser og har blandt andet komponeret musik til Hitman-serien, Assassin’s Creed og Freedom Fighters.

Læs mere her: Danske Jesper Kyd får ny stor opgave: Skal komponere musik til nyt mørkt og blodigt Warhammer-spil

Vi har tidligere interviewet Jesper Kyd om det særlige arbejde, det er at skulle fange stemningen i et spil og komponere musikken og lydsiden ud fra det:

"Det handler om at komme ind under huden på spillet og forstå, hvad det er, som udviklerne gerne vil fortælle med det,” fortale Jesper Kyd i 2006 fra sit hjem i Los Angeles om det at udvikle spilmusik.

“Musikken betyder noget, fordi den kan få dig til at føle ting. Lydeffekterne skaber en realisme, men de får dig ikke til at føle ret meget – og det er her, at musikken kommer ind, for den giver spillet meget mere dybde," sagde Jesper Kyd.

Du kan læse interviewet her: Dansk musik-mager slår tonen an i spilindustrien

For nylig er der også udgivet en hel dokumentarfilm om Jesper kyd og hans arbejde som spilmusiker. Det er kickstarter-projketet Gameumentary, der står bag filmen, og den er frit tilgængelig på YouTube, så du kan se den i fuld længde herunder.

I den 41 minutter lange dokumentarfilm, Bound to sound, fortæller Jesper Kyd om sit arbejde med at komponere spilmusik - og han tager seerne med helt tilbage til 80’erne, hvor han begyndte sine eksperimenter med Commodore 64 og siden Amiga.

Se filmen

Herunder kan du se dokumentaren Bound to sound om Jesper Kyd, som Gameumentary har produceret:

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos