Stort it-projekt i Nationalbanken ramt af endnu en forsinkelse

Forsinkelser hos BEC betyder, at et stort anlagt it-projekt hos Nationalbanken nu er blevet forsinket for anden gang.

Artikel top billede

Nationalbankens nye it-platform Kronos2 er ifølge det danske finansmedie FinansWatch blevet kraftigt forsinket.

Platformen skulle have været lanceret i april sidste år, men blev herefter udskudt til marts.

Men ifølge FinansWatch oplyser Nationalbanken, at projektet endnu engang er blevet udskudt.

Problemerne skyldes problemer hos datacentralen BEC, der er driftleverandør på projektet.

"Igangsættelsen af næste generation af it-systemet Kronos er blevet udskudt, fordi den tekniske platform fra BEC, der understøtter systemet, ikke endnu har den ønskede stabilitet," oplyser Nationalbanken i et skriftligt svar til FinansWatch.

Kronos2 er afløseren for den eksisterende Kronosplatform, som spiller en central rolle i hele den danske betalingsformidling, og derfor får forsinkelsen betydning for hele finanssektoren.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job