Afsløres 25. februar: Lækkede fotos viser allerede nu Samsung Galaxy S9

Samsung har meddelt, at den næste Galaxy S-telefon lanceres 25. februar, men lækkede fotos viser allerede nu, hvordan telefonen kommer til at se ud.

Artikel top billede

25. februar bliver “Store Samsung-dag,” hvor Samsung har inviteret til et stort lancerings-event i forbindelse med Mobile World Congress, hvor de næste Samsung Galaxy-telefoner bliver lanceret.

Navnene bliver uden tvivl Samsung Galaxy S9 og S9+, og de kommer begge til at minde meget om sidste års Samsung Galaxy S8 og S8+.

I hvert fald hvis man tror på de seneste lækkede fotos fra den ellers troværdige lækker Evan Blass hos VentureBeat, der tidligere har fremvist fotos af smartphones længe før lancering.

Artiklen fortsætter under billedet...

Fotos af de to nye Samsung-modeller ligner til forveksling de to eksisterende S8-modeller, om end med lidt tyndere rammer over og under skærmen.

Det ser også ud til, at der over skærmen sidder et par ekstra kamera-moduler, hvilket kunne tyde på både en mere avanceret ansigtsgenkendelse og muligheden for “portræt-funktion” på selfies.

På venstre side under lydstyrke-knapperne finder du en Bixby-knap, der er dedikeret til Samsungs knap så succesfulde digitale assistent.

Bixby er en af vores største kritikpunkter ved vores gennemgang af Samsung Galaxy S8: Test af Samsung Galaxy S8+: Super lækker smartphone med få, men ærgerlige mangler

VentureBeat fortæller også, at S9’eren kommer med den seneste Exynos-processor, 4GB hukommelse og 64GB lagerplads (med plads til et microSD-kort).

Den større S9+’er vil have en større skærm på 6,2 tommer, mere hukommelse og mere lagerplads.

På invitationen til eventet lægger Samsung også op til, at kameraet er ganske særligt.

Lækkede oplysninger viser da også, at kameraet får en justerbar blænde, hvilket er usædvanligt på smartphones.

Den større S9+-model består af to kamera-moduler.

Er du Samsung-interesseret, kan du således se frem til 25. februar.

Læs også: Test af Samsung Note 8: Fremragende, betagende og kraftfuld smartphone - men den er altså svinedyr

Læses lige nu

    Annonce

    Region Midtjylland

    It-supporter til Regionshospitalet Viborg

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S