"Så begyndte fadene med mad at køre rundt, og på et af dem lå der blandt andet en hel and, der var kløvet på langs med hoved og det hele, så man kunne få en halv hjerne"

"Så begyndte fadene med mad at køre rundt, og på et af dem lå der blandt andet en hel and, der var kløvet på langs med hoved og det hele, så man kunne få en halv hjerne"

Artikel top billede

(Foto: (c) Copyright 2011 Michal Lund Juul / Michal Lund Juul)

”Tilbage i midten af 1990’erne var jeg Kina i embeds medfør. Jeg var globalt ansvarlig for samarbejdet med en stor kunde, og vi havde i den forbindelse et møde i Kina.

Der sad vi så ved et rundt bord, hvor maden ligesom kunne drejes rundt mellem gæsterne, der sad rundt om bordet. Jeg var en ung mand og kom tilfældigvis til at sidde ved siden af viceministeren for industri i Kina.

Det var slet ikke meningen.

Jeg sad bare der og smilede, og jeg var ret benovet over at sidde ved siden af og få lejlighed til at tale med den her meget vigtige mand fra det kinesiske industriministerium. Jeg var derfor også meget bevidst om, at jeg var et sted, hvor jeg for Guds skyld ikke måtte være uhøflig og ikke grine højt eller sådan noget.

Så begyndte fadene med mad at køre rundt, og på et af dem lå der blandt andet en hel and, der var kløvet på langs med hoved og det hele, så man kunne få en halv hjerne.

Den lod jeg lige passere, og så tog jeg noget fra det næste fad. Det lignede noget oksekød med bønner, så det tog jeg en hel del af. Det virkede som den sikre løsning.

Det der lå på tallerkenen, fandt jeg ud af, var komave, og det smagte forfærdeligt. Men jeg måtte ligesom spise det hele, også selvom det var ret svært. Og det var det eneste, jeg fik, for jeg havde jo taget en ret stor portion, og jeg spiste det hele.

Hvis jeg havde været til et møde i Tyskland, så tror jeg at jeg ville have levnet, men jeg følte mig ligesom presset til at spise op.  

Når jeg har været til møde i Kina efterfølgende, så er det jo ikke første gang, så på den måde føler jeg mig lidt mere erfaren. Hvis jeg skal sige, at jeg har lært noget, så er det nok, at jeg er blevet lidt mere varsom ved buffeten."

Peter Vermehren-Poulsen, landechef for Atos i Danmark

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS