Telenor henter flere kunder og sender indtjeningen i vejret med 189 millioner kroner

Telenor tjener flere penge og henter tusindvis af nye kunder. Derfor opskrives værdien af den danske forretning med lige knap en milliard kroner.

Artikel top billede

Telenors øger i fjerde kvartal sin indtjening med 189 millioner kroner, hvilket er en fremgang på 40 procent sammenlignet med 2016, og samtidig tiltrækker virksomheden flere kunder.

Telenor har en fremgang på 1.000 kunder i kvartalet, og oplever samtidig en kundetilgang på 6.000 kunder for hele året.

Regnskabet betyder desuden, at Telenor Group vælger at opskrive værdien af den danske forretningen med knap en milliard danske kroner.

"Jeg er meget tilfreds med den udvikling, som vores forretning er inde i. Vores EBITDA-indtjening stiger med ca. 40 pct. i år, og vi begynder at se effekten af vores strategi og de effektiviserings- og digitaliserings tiltag, som vi har igangsat de senere år. Vi formår at øge vores omsætning og samtidig opretholder en sund og stabil kundebase, hvilket bekræfter, at vi er på rette vej," siger administrerende direktør i Telenor Danmark, Jesper Hansen ifølge en pressemeddelelse.

Vil satse på bredbåndsmarkedet

Til Berlingske oplyser Jesper Hansen desuden, at Telenor nu vil skrue bissen på bredsbåndmarkedet, hvor selskaber som Hiper og Waoo i forvejen forsøger at udfordre TDC med en aggressiv prisstrategi.

"Telenor melder sig kampklar til at levere bredbånd til de danske husstande. Vi har været en smule ude af markedet i en tid men melder os nu ind igen og har derfor lige skullet starte knallerten op. Vi er ikke kun et mobilselskab men også et fastnetselskab med fantastisk gode bredbåndsprodukter på hylden," siger Jesper Hansen til Berlingske.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS