Amazon går sammen med finansgiganter: Buldrer ind på markedet for sundhedsforsikringer

Amazon vil sammen med to finansgiganter forsøge at vende op og ned på det amerikanske marked for sundhedsforsikringer.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Drew Hays on Unsplash)

Amazon vil sammen med finansvirksomhederne JP Morgen Chase og Berkshire Hathaway skabe et selvstændigt sundhedsselskab, der skal sikre selskabernes ansatte adgang til behandling i tilfælde af sygdom.

Den amerikanske avis New York Times skriver, at udmeldingen fra de tre giganter øjeblikkeligt har fået aktierne til at styrtdykke hos en række forsikringsselskaber og store sundhedskoncerner som eksempelvis UnitedHealth Group og Anthem.

Ifølge avisen er initiativet resultatet af en længere varende frustration over de stigende priser i det amerikanske sundhedsvæsen, hvor 151 millioner amerikanere i dag får deres sundhedsforsikring via deres arbejdsgiver.

Amazon, JP Morgen Chase og Berkshire Hathaway har til sammen mere end én million ansatte, og den administrerende direktør for JP Morgan Chase, Jamie Dimon siger til New York Times, at han forudser, at det nye tiltag i fremtiden vil blive udvidet til at omfatte alle amerikanske borgere, og altså ikke blot de ansatte i de tre selskaber.

Andre incitamenter

Selskaberne bag oplyser, at det nye initiativ stadigvæk er i sin tidlige fase, men at det allerede nu står klart, at forretningsmodellen vil være anderledes, end den der i dag er fremherskende i den amerikanske forsikringsbranche, hvor der er meget skarpe krav om konstant profit-maksimering.

New York Times understreger dog, at det ikke nødvendigvis betyder, at det vil være tale om egentligt non-profilt-organisation.

"Sundhedssystemet er komplekst, men vi er bevidste om den kompleksitet og kaster os ud i denne udfordring med åbne øjne. Uanset hvor svært det er, så vil det være det hele værd, hvis vi kan reducere den byrde som sundhedsforsikringer er for vores ansatte og der familier," siger Jeff Bezos, der er Amazons grundlægger og administrerende direktør i en pressemeddelelse.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S