Amazon går sammen med finansgiganter: Buldrer ind på markedet for sundhedsforsikringer

Amazon vil sammen med to finansgiganter forsøge at vende op og ned på det amerikanske marked for sundhedsforsikringer.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Drew Hays on Unsplash)

Amazon vil sammen med finansvirksomhederne JP Morgen Chase og Berkshire Hathaway skabe et selvstændigt sundhedsselskab, der skal sikre selskabernes ansatte adgang til behandling i tilfælde af sygdom.

Den amerikanske avis New York Times skriver, at udmeldingen fra de tre giganter øjeblikkeligt har fået aktierne til at styrtdykke hos en række forsikringsselskaber og store sundhedskoncerner som eksempelvis UnitedHealth Group og Anthem.

Ifølge avisen er initiativet resultatet af en længere varende frustration over de stigende priser i det amerikanske sundhedsvæsen, hvor 151 millioner amerikanere i dag får deres sundhedsforsikring via deres arbejdsgiver.

Amazon, JP Morgen Chase og Berkshire Hathaway har til sammen mere end én million ansatte, og den administrerende direktør for JP Morgan Chase, Jamie Dimon siger til New York Times, at han forudser, at det nye tiltag i fremtiden vil blive udvidet til at omfatte alle amerikanske borgere, og altså ikke blot de ansatte i de tre selskaber.

Andre incitamenter

Selskaberne bag oplyser, at det nye initiativ stadigvæk er i sin tidlige fase, men at det allerede nu står klart, at forretningsmodellen vil være anderledes, end den der i dag er fremherskende i den amerikanske forsikringsbranche, hvor der er meget skarpe krav om konstant profit-maksimering.

New York Times understreger dog, at det ikke nødvendigvis betyder, at det vil være tale om egentligt non-profilt-organisation.

"Sundhedssystemet er komplekst, men vi er bevidste om den kompleksitet og kaster os ud i denne udfordring med åbne øjne. Uanset hvor svært det er, så vil det være det hele værd, hvis vi kan reducere den byrde som sundhedsforsikringer er for vores ansatte og der familier," siger Jeff Bezos, der er Amazons grundlægger og administrerende direktør i en pressemeddelelse.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

A&Til

Innovationskonsulent

Københavnsområdet

Statens IT

Teamkoordinator til databaseteam

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S