Amazon præsenterer rekord-regnskab: Den digitale assistent Alexa er et gigant-hit

For første gang nogensinde kan Amazon fremvise et overskud på mere end én milliard dollar.

Artikel top billede

Amazon kunne tirsdag aften præsentere et rekordstort regnskab, der viser en omsætning på 605 milliarder dollar og et overskud på 1,9 milliarder dollar.

Ifølge avisen Wall Street Journal er det første gang nogensinde, at Amazon i et kvartal kan levere et overskud på mere end én milliard dollar.

Amazon har ellers været kendt for at geninvestere sin omsætning i lavere priser og nye udviklingsprojekter.

Derfor er det bemærkelsesværdigt, at virksomheden nu kan præsentere et større overskud.


Alexa storhitter

Et stort salg af enheder, der er udstyret med den digitale assistent Alexa, bidrog ifølge Amazon til det gode regnskab.

"Vi havde et rekord salg af enhederne og et meget højt niveau af kunde-interaktion via enhederne. Vi har blandt andet oplevet at flere kunder er begyndte at foretage stemmestyrede indkøb," siger Amazons finansdirektør Brian Olsavsky ifølge det amerikanske medie Marketwatch.

Amazons finansdirektør påpeger desuden, at Amazon også har en vækst i partnere, der tilbyder integration med Alexa og udvikler såkaldte skills til platformen. 

Analytikerne Daniel Ives, analysevirksomheden GBH Insight, forudser ifølge Marketwatch, at Alexa over de næste tre år vil kunne generere en samlet omsætning på 15 milliarder dollar til Amazon.

Omsætningen i Amazons cloud-enhed AWS omsatte desuden for 5,1 milliarder dollar i kvartalet, hvilket er en fremgang på 45 procent.

Læs også:
Apples HomePod ankommer sent til festen: Kan den blive Apples svar på fiaskoen Microsoft Zune?

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT på Aalborg Kaserne

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Flyvestation Karup

Midtjylland

Jyske Bank

AI-udvikler

Midtjylland

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks