Amazon præsenterer rekord-regnskab: Den digitale assistent Alexa er et gigant-hit

For første gang nogensinde kan Amazon fremvise et overskud på mere end én milliard dollar.

Artikel top billede

Amazon kunne tirsdag aften præsentere et rekordstort regnskab, der viser en omsætning på 605 milliarder dollar og et overskud på 1,9 milliarder dollar.

Ifølge avisen Wall Street Journal er det første gang nogensinde, at Amazon i et kvartal kan levere et overskud på mere end én milliard dollar.

Amazon har ellers været kendt for at geninvestere sin omsætning i lavere priser og nye udviklingsprojekter.

Derfor er det bemærkelsesværdigt, at virksomheden nu kan præsentere et større overskud.


Alexa storhitter

Et stort salg af enheder, der er udstyret med den digitale assistent Alexa, bidrog ifølge Amazon til det gode regnskab.

"Vi havde et rekord salg af enhederne og et meget højt niveau af kunde-interaktion via enhederne. Vi har blandt andet oplevet at flere kunder er begyndte at foretage stemmestyrede indkøb," siger Amazons finansdirektør Brian Olsavsky ifølge det amerikanske medie Marketwatch.

Amazons finansdirektør påpeger desuden, at Amazon også har en vækst i partnere, der tilbyder integration med Alexa og udvikler såkaldte skills til platformen. 

Analytikerne Daniel Ives, analysevirksomheden GBH Insight, forudser ifølge Marketwatch, at Alexa over de næste tre år vil kunne generere en samlet omsætning på 15 milliarder dollar til Amazon.

Omsætningen i Amazons cloud-enhed AWS omsatte desuden for 5,1 milliarder dollar i kvartalet, hvilket er en fremgang på 45 procent.

Læs også:
Apples HomePod ankommer sent til festen: Kan den blive Apples svar på fiaskoen Microsoft Zune?

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS