Vigtig milepæl for Microsoft: Windows 10 vipper omsider Windows 7 af tronen

Det har taget sin tid, men nu er der flere computere med Windows 10 end Windows 7 globalt set. I Danmark har det længe været sådan

Artikel top billede

Microsoft krydser en vigtig milepæl i dag: Der er nu flere Windows 10-computere i verden end computere med det snart ni år gamle Windows 7.

Det viser tal fra analysesitet StatCounter, der opsamler brugstal over hjemmesider og styresystemer.

I januar havde Windows 10 knap 43 procent af computer-markedet (desktop/bærbare computere), mod 41 procent markedsandel til Windows 7.

Windows 8.1 ligger nede på knap ni procent.

Det er første gang, at Windows 10 overgår Windows 7 på verdensplan, hvilket har taget knap tre år om at lykkes for Microsoft.

Målet var ellers for Microsoft at nå en milliard Windows 10-installationer efter kun tre år, hvilket dog var lidt for ambitiøst, og Microsoft droppede allerede den plan tilbage i 2016.

Tilbage i november 2017 var der således “kun” 600 millioner computere med Windows 10.

Læs mere her: 600 millioner computere verden over styres nu af Windows 10 - men Microsoft er stadig bagud

Det er stadig hovedsageligt virksomheder, der ikke har opgraderet til Windows 10 endnu.

Microsoft forsøger på forskellige måder at lokke virksomheder til at opgradere, som for eksempel med den kommende Office 2019-version, der kun kan afvikles på Windows 10-computere, eller med de nyeste og kraftigste processorer fra Intel og AMD, der kræver Windows 10.

I Danmark har Windows 10 dog længe været det mest benyttede pc-system.

Allerede tilbage i 2016 skrev Computerworld om, at Windows 10 fyldte 41 procent mod Windows 7’s 22 procent markedsandel.

Danmark er i sandhed et Microsoft-land.

Læs også: Danskerne helt vilde med Windows 10: Så meget fylder Windows 10 i Danmark i forhold til resten af verden

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,