Dansk professor kræver mere fart på it-udrulningen i folkeskolen: "Vi kan ganske enkelt ikke gøre det dårligere, end vi gør i dag. Så spørgsmålet er, hvor meget vi har at tabe"

Interview: Ifølge professor Stephen Alstrup er danskernes digitale færdigheder så dårlige, at Danmark står på randen af en national katastrofe.

Artikel top billede

Photo by Celia Ortega on Unsplash (Foto: Photo by Celia Ortega on Unsplash)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvad der skal til for at Danmark lykkedes som vidensnation
  • Udfordringerne for uddannelserne i Danmark
  • Hvilke lande der har succes med programmering i skolerne
1.156
6 min
Den danske professor og iværksætter Stephen Alstrup er en mand med en mission: Han vil redde Danmark fra det, som han betragter som en snarlig katastrofe.

Ifølge Stephen Alstrup er Danmark et digitalt uland, der sakker stadig længere bagud i en verden, som i et uhørt tempo bliver mere digital.

"Vi står med en befolkning, hvor en stor del ikke har den nødvendige uddannelse. Jeg mener helt alvorligt, at det er opskriften på en national katastrofe," siger han til Computerworld.

Stephen A

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S