Dansk professor kræver mere fart på it-udrulningen i folkeskolen: "Vi kan ganske enkelt ikke gøre det dårligere, end vi gør i dag. Så spørgsmålet er, hvor meget vi har at tabe"

Interview: Ifølge professor Stephen Alstrup er danskernes digitale færdigheder så dårlige, at Danmark står på randen af en national katastrofe.

Artikel top billede

Photo by Celia Ortega on Unsplash (Foto: Photo by Celia Ortega on Unsplash)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvad der skal til for at Danmark lykkedes som vidensnation
  • Udfordringerne for uddannelserne i Danmark
  • Hvilke lande der har succes med programmering i skolerne
1.156
6 min
Den danske professor og iværksætter Stephen Alstrup er en mand med en mission: Han vil redde Danmark fra det, som han betragter som en snarlig katastrofe.

Ifølge Stephen Alstrup er Danmark et digitalt uland, der sakker stadig længere bagud i en verden, som i et uhørt tempo bliver mere digital.

"Vi står med en befolkning, hvor en stor del ikke har den nødvendige uddannelse. Jeg mener helt alvorligt, at det er opskriften på en national katastrofe," siger han til Computerworld.

Stephen A

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)