Dansk professor kræver mere fart på it-udrulningen i folkeskolen: "Vi kan ganske enkelt ikke gøre det dårligere, end vi gør i dag. Så spørgsmålet er, hvor meget vi har at tabe"

Interview: Ifølge professor Stephen Alstrup er danskernes digitale færdigheder så dårlige, at Danmark står på randen af en national katastrofe.

Artikel top billede

Photo by Celia Ortega on Unsplash (Foto: Photo by Celia Ortega on Unsplash)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvad der skal til for at Danmark lykkedes som vidensnation
  • Udfordringerne for uddannelserne i Danmark
  • Hvilke lande der har succes med programmering i skolerne
1.156
6 min
Den danske professor og iværksætter Stephen Alstrup er en mand med en mission: Han vil redde Danmark fra det, som han betragter som en snarlig katastrofe.

Ifølge Stephen Alstrup er Danmark et digitalt uland, der sakker stadig længere bagud i en verden, som i et uhørt tempo bliver mere digital.

"Vi står med en befolkning, hvor en stor del ikke har den nødvendige uddannelse. Jeg mener helt alvorligt, at det er opskriften på en national katastrofe," siger han til Computerworld.

Stephen A

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job