Festen slut for bitcoin: Er dykket 62 procent siden december

Bitcoinens værdi strøg i december mod himlen med forrygende hastighed. Nu ser festen ud til at være slut.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Carlos Muza on Unsplash)

Efter en vild flyvetur mod himlen, ser festen ud til at være slut for bitcoinen.

Prisen for bitcoin på de forskellige børser dykker nemlig for tiden og ligger i dag på det laveste niveau længe med en kurs på under 7.600 dollar på den schweiziske Bitstamp-handelsplads.

Vi skal helt tilbage til midt i november for at finde en lige så lav pris.

Bitcoinen toppede i december, hvor en enkelt enhed af verdens mest udbredte kryptovaluta rundede en pris på 20.000 dollar.

Læs også: Den mystiske opfinder af bitcoin kan være verdens 83. rigeste person - og ingen ved, hvem opfinderen er

Det betyder, at bitcoinen på under en måned er faldet med mere end 62 procent.

Bitcoinens himmeltur har for alvor fået øjnene op mange steder for kryptovalutaerne og den bagvedliggende blockchain-teknologi.

Den kan du læse mere om her: Blockchain bliver den helt store killer app for supply chain i 2018: Mindre snyd, mindre spild - har nogen råd til at lade være?

Det ændrer dog ikke på, at bitcoinen vilde vækst har fået lande, organisationer og selskaber til at overveje at forbyde eller regulere brugen af kryptovaluta.

Det gælder eksempelvis Sydkorea og Kina samt en række store banker.

Fornylig bedyrede den kendte Wall Street-analytiker Peter Boockvar, at der ventede bitcoinen et ‘episk krak.’ Han forventer, at kryptovaluten vil lande på omkring 1.000 dollar inden for det kommende år.

Læs også: 

Bitcoin og andre kryptovalutaer bliver nærmest værdiløse om kort tid: Et kig i krystalkuglen for 2018

Frygter gambling-epidemi i landet: Sydkorea vil forbyde al handel med kryptovaluta

Stjerne-investor om kryptovalutaer: ”Jeg er sikker på, at det ender galt”

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra MSI

    MSI Cubi NUC AI 1UMG: Stor ydeevne i et lille, bæredygtigt format

    MSI Cubi NUC AI 1UMG beviser, at kraftfuld performance ikke kræver stor plads.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job