Festen slut for bitcoin: Er dykket 62 procent siden december

Bitcoinens værdi strøg i december mod himlen med forrygende hastighed. Nu ser festen ud til at være slut.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Carlos Muza on Unsplash)

Efter en vild flyvetur mod himlen, ser festen ud til at være slut for bitcoinen.

Prisen for bitcoin på de forskellige børser dykker nemlig for tiden og ligger i dag på det laveste niveau længe med en kurs på under 7.600 dollar på den schweiziske Bitstamp-handelsplads.

Vi skal helt tilbage til midt i november for at finde en lige så lav pris.

Bitcoinen toppede i december, hvor en enkelt enhed af verdens mest udbredte kryptovaluta rundede en pris på 20.000 dollar.

Læs også: Den mystiske opfinder af bitcoin kan være verdens 83. rigeste person - og ingen ved, hvem opfinderen er

Det betyder, at bitcoinen på under en måned er faldet med mere end 62 procent.

Bitcoinens himmeltur har for alvor fået øjnene op mange steder for kryptovalutaerne og den bagvedliggende blockchain-teknologi.

Den kan du læse mere om her: Blockchain bliver den helt store killer app for supply chain i 2018: Mindre snyd, mindre spild - har nogen råd til at lade være?

Det ændrer dog ikke på, at bitcoinen vilde vækst har fået lande, organisationer og selskaber til at overveje at forbyde eller regulere brugen af kryptovaluta.

Det gælder eksempelvis Sydkorea og Kina samt en række store banker.

Fornylig bedyrede den kendte Wall Street-analytiker Peter Boockvar, at der ventede bitcoinen et ‘episk krak.’ Han forventer, at kryptovaluten vil lande på omkring 1.000 dollar inden for det kommende år.

Læs også: 

Bitcoin og andre kryptovalutaer bliver nærmest værdiløse om kort tid: Et kig i krystalkuglen for 2018

Frygter gambling-epidemi i landet: Sydkorea vil forbyde al handel med kryptovaluta

Stjerne-investor om kryptovalutaer: ”Jeg er sikker på, at det ender galt”

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS