Festen slut for bitcoin: Er dykket 62 procent siden december

Bitcoinens værdi strøg i december mod himlen med forrygende hastighed. Nu ser festen ud til at være slut.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Carlos Muza on Unsplash)

Efter en vild flyvetur mod himlen, ser festen ud til at være slut for bitcoinen.

Prisen for bitcoin på de forskellige børser dykker nemlig for tiden og ligger i dag på det laveste niveau længe med en kurs på under 7.600 dollar på den schweiziske Bitstamp-handelsplads.

Vi skal helt tilbage til midt i november for at finde en lige så lav pris.

Bitcoinen toppede i december, hvor en enkelt enhed af verdens mest udbredte kryptovaluta rundede en pris på 20.000 dollar.

Læs også: Den mystiske opfinder af bitcoin kan være verdens 83. rigeste person - og ingen ved, hvem opfinderen er

Det betyder, at bitcoinen på under en måned er faldet med mere end 62 procent.

Bitcoinens himmeltur har for alvor fået øjnene op mange steder for kryptovalutaerne og den bagvedliggende blockchain-teknologi.

Den kan du læse mere om her: Blockchain bliver den helt store killer app for supply chain i 2018: Mindre snyd, mindre spild - har nogen råd til at lade være?

Det ændrer dog ikke på, at bitcoinen vilde vækst har fået lande, organisationer og selskaber til at overveje at forbyde eller regulere brugen af kryptovaluta.

Det gælder eksempelvis Sydkorea og Kina samt en række store banker.

Fornylig bedyrede den kendte Wall Street-analytiker Peter Boockvar, at der ventede bitcoinen et ‘episk krak.’ Han forventer, at kryptovaluten vil lande på omkring 1.000 dollar inden for det kommende år.

Læs også: 

Bitcoin og andre kryptovalutaer bliver nærmest værdiløse om kort tid: Et kig i krystalkuglen for 2018

Frygter gambling-epidemi i landet: Sydkorea vil forbyde al handel med kryptovaluta

Stjerne-investor om kryptovalutaer: ”Jeg er sikker på, at det ender galt”

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Aller Leisure A/S

Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS