Systematic har 80 ledige stillinger lige nu og skal ansætte hundredevis af medarbejdere i det kommende år: "Det er svært at få de folk, vi skal bruge"

Systematic bød 1. februar velkommen til 28 nye medarbejdere, men har stadig 80 ledige stillinger. Selskabet forventer at kunne ansætte flere hundrede medarbejdere i det kommende år. Omsætningen har rundet en milliard kroner. Og ordrerne vælter ind.

Artikel top billede

Foto: Systematic (Foto: Kim Stensdal /)

Hos Systematic i Aarhus vælter det ind med ordrer. Toplinjen ramte sidste år en milliard kroner, og det betyder, at der bliver delt mange nye navneskilte og adgangskort ud på Søren Frichs Vej 39, hvor virksomheden har sit hovedkvarter. 

1. februar begyndte knap 30 nye medarbejdere hos Systematic, der sidste år blandt andet underskrev en milliardaftale med den amerikanske hær.

Men på direktørkontoret har administrerende direktør Michael Holm planer om at ansætte endnu flere folk, hvis han da ellers kan få fat i dem, han skal bruge.

“Det er svært at få de folk, vi skal bruge. Sidste år ansatte vi knap halvanden medarbejder om dagen. Nu er der lige begyndt 28 nye medarbejdere her 1. februar, men vi har stadig 80 ledige stillinger,“ siger Michael Holm, der er administrerende direktør i foretagendet.

Læs mere her: Få job i en startup-virksomhed: Her er syv fede stillinger, du kan søge nu

Ligesom mange andre it-virksomheder kæmper man hos Systematic for at få besat stillingerne med dygtige it-medarbejdere, der i øjeblikket er i høj kurs. 

I dag har virksomheden sine medarbejdere spredt i flere bygninger, men i øjeblikket ligger der planer klar til at opføre et tårn ovenpå Systematics hovedkvarter, så alle medarbejder kan komme under et tag. 

Tårnbyggeri skal det siges er en populær disciplin i Jylland, hvor også Bestseller-direktør Anders Holch Povlsen går med planer om at lade hovedkvarteret i Brande få kontakt med Guds egen himmel.

Læs mere om jobmarkedet her: Eksperterne siger at dit job vil forsvinde fra jordens overflade - men deres spådomme kan være helt i skoven

Aarhus er en trumf

Den rutinerede direktør kan efter eget udsagn drage nytte af en at hans tårn skal vokse op ad den aarhusianske muld.

Det giver nemlig en tættere tilknytning til nogle af nøgleinstitutionerne indenfor uddannelse i Jylland, og det kan blive en fordel, når det gælder kampen om de kloge hoveder.  

“Vi er heldige at bo, der hvor vi bor. Vi er kendt på Aarhus Universitet, og vi bor tæt på," siger Michael Holm og fortsætter: 

"Vi bor ikke 30 kilometer fra Aarhus. Og det er jeg glad for. Bare det, at en virksomhed bor i Silkeborg, Skive eller Horsens gør det sværere at skaffe folk end det er her i Århus.”

Læs mere her: Systematic vokser så meget, at hele Aarhus kan mærke det: "Vi vil gerne have, at Aarhus bliver en it-hovedstad"

Ansætter i hele verden

Selvom Systematic har mange opslåede stillinger på kontorerne i København og Aarhus, så rækker ansættelsesbølgen også udover de danske grænser. 

Virksomheden er ved at starte op i Australien, har ansat de første folk i New Zealand og har også gang i ansættelserne i USA. Der er dog et kontor, hvor der for alvor bliver printet jobopslag her i 2018. 

På adressen i en af Europas blomstrende it-hovedstæder Bukarest skal der næste år ansættes mange nye folk - også flere end i Danmark. 

"Vi skal være 80 flere her i Danmark, så 180-200 medarbejdere forventer vi at ansætte i år,” siger Michael Holm og fortsætter: 

"Vi har et mål om, at der i år i Rumænien skal der være mellem 150-200 medarbejdere. Der er 100 medarbejdere nu.

Læs mere om job her: Kæmpe organisations-ændring i Microsoft: Masser af danske ansatte skal have nyt job - fyresedler på vej

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics