Goldman Sachs om krypto-valuta efter tab på 500 milliarder dollar: “Det bliver værre endnu”

Ifølge den amerikanske kapitalfond er de fleste digitale valutaer dødsdømte.

Artikel top billede

Det er hårde tider for bitcoin og de andre digitale valutaer. Markedet for kryptovalutaer har tabt omkring 500 milliarder dollar i løbet af den seneste måned, og ifølge den amerikanske investeringsbank Goldman Sachs bliver det kun værre.

De fleste kryptovalutaer vil ikke overleve, og det er slut med de tårnhøje kurser fra slutningen af 2017, hvor en bitcoin kostede i omegnen af 150.000 kroner.

“Fordi de ikke har nogen iboende værdi, vil de valutaer, der ikke overlever, sandsynligvis ende på kurs 0,” siger Goldman Sachs chef for investment research, Steve Strongin, ifølge Bloomberg.

“Vil nogen af de nuværende krypto-valutaer blive den næste Amazon eller Google, eller vil de ende som en af de mange afdøde søgemaskiner? Selvom vi er i en spekulationsboble, kan priserne god stige for en håndfuld valutaer, der overlever. Men det betyder også, at de fleste, hvis ikke alle, aldrig igen vil nå de højder, vi så for nylig.”

Læs også: Vild bitcoin-handel tvinger amerikansk børs i knæ: Hjemmesiden gik ned, og handelen måtte standses

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration