Goldman Sachs om krypto-valuta efter tab på 500 milliarder dollar: “Det bliver værre endnu”

Ifølge den amerikanske kapitalfond er de fleste digitale valutaer dødsdømte.

Artikel top billede

Det er hårde tider for bitcoin og de andre digitale valutaer. Markedet for kryptovalutaer har tabt omkring 500 milliarder dollar i løbet af den seneste måned, og ifølge den amerikanske investeringsbank Goldman Sachs bliver det kun værre.

De fleste kryptovalutaer vil ikke overleve, og det er slut med de tårnhøje kurser fra slutningen af 2017, hvor en bitcoin kostede i omegnen af 150.000 kroner.

“Fordi de ikke har nogen iboende værdi, vil de valutaer, der ikke overlever, sandsynligvis ende på kurs 0,” siger Goldman Sachs chef for investment research, Steve Strongin, ifølge Bloomberg.

“Vil nogen af de nuværende krypto-valutaer blive den næste Amazon eller Google, eller vil de ende som en af de mange afdøde søgemaskiner? Selvom vi er i en spekulationsboble, kan priserne god stige for en håndfuld valutaer, der overlever. Men det betyder også, at de fleste, hvis ikke alle, aldrig igen vil nå de højder, vi så for nylig.”

Læs også: Vild bitcoin-handel tvinger amerikansk børs i knæ: Hjemmesiden gik ned, og handelen måtte standses

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Green Power Denmark

It-chef med udviklingsfokus

Københavnsområdet

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job