Goldman Sachs om krypto-valuta efter tab på 500 milliarder dollar: “Det bliver værre endnu”

Ifølge den amerikanske kapitalfond er de fleste digitale valutaer dødsdømte.

Artikel top billede

Det er hårde tider for bitcoin og de andre digitale valutaer. Markedet for kryptovalutaer har tabt omkring 500 milliarder dollar i løbet af den seneste måned, og ifølge den amerikanske investeringsbank Goldman Sachs bliver det kun værre.

De fleste kryptovalutaer vil ikke overleve, og det er slut med de tårnhøje kurser fra slutningen af 2017, hvor en bitcoin kostede i omegnen af 150.000 kroner.

“Fordi de ikke har nogen iboende værdi, vil de valutaer, der ikke overlever, sandsynligvis ende på kurs 0,” siger Goldman Sachs chef for investment research, Steve Strongin, ifølge Bloomberg.

“Vil nogen af de nuværende krypto-valutaer blive den næste Amazon eller Google, eller vil de ende som en af de mange afdøde søgemaskiner? Selvom vi er i en spekulationsboble, kan priserne god stige for en håndfuld valutaer, der overlever. Men det betyder også, at de fleste, hvis ikke alle, aldrig igen vil nå de højder, vi så for nylig.”

Læs også: Vild bitcoin-handel tvinger amerikansk børs i knæ: Hjemmesiden gik ned, og handelen måtte standses

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo