Goldman Sachs om krypto-valuta efter tab på 500 milliarder dollar: “Det bliver værre endnu”

Ifølge den amerikanske kapitalfond er de fleste digitale valutaer dødsdømte.

Artikel top billede

Det er hårde tider for bitcoin og de andre digitale valutaer. Markedet for kryptovalutaer har tabt omkring 500 milliarder dollar i løbet af den seneste måned, og ifølge den amerikanske investeringsbank Goldman Sachs bliver det kun værre.

De fleste kryptovalutaer vil ikke overleve, og det er slut med de tårnhøje kurser fra slutningen af 2017, hvor en bitcoin kostede i omegnen af 150.000 kroner.

“Fordi de ikke har nogen iboende værdi, vil de valutaer, der ikke overlever, sandsynligvis ende på kurs 0,” siger Goldman Sachs chef for investment research, Steve Strongin, ifølge Bloomberg.

“Vil nogen af de nuværende krypto-valutaer blive den næste Amazon eller Google, eller vil de ende som en af de mange afdøde søgemaskiner? Selvom vi er i en spekulationsboble, kan priserne god stige for en håndfuld valutaer, der overlever. Men det betyder også, at de fleste, hvis ikke alle, aldrig igen vil nå de højder, vi så for nylig.”

Læs også: Vild bitcoin-handel tvinger amerikansk børs i knæ: Hjemmesiden gik ned, og handelen måtte standses

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos