Goldman Sachs om krypto-valuta efter tab på 500 milliarder dollar: “Det bliver værre endnu”

Ifølge den amerikanske kapitalfond er de fleste digitale valutaer dødsdømte.

Artikel top billede

Det er hårde tider for bitcoin og de andre digitale valutaer. Markedet for kryptovalutaer har tabt omkring 500 milliarder dollar i løbet af den seneste måned, og ifølge den amerikanske investeringsbank Goldman Sachs bliver det kun værre.

De fleste kryptovalutaer vil ikke overleve, og det er slut med de tårnhøje kurser fra slutningen af 2017, hvor en bitcoin kostede i omegnen af 150.000 kroner.

“Fordi de ikke har nogen iboende værdi, vil de valutaer, der ikke overlever, sandsynligvis ende på kurs 0,” siger Goldman Sachs chef for investment research, Steve Strongin, ifølge Bloomberg.

“Vil nogen af de nuværende krypto-valutaer blive den næste Amazon eller Google, eller vil de ende som en af de mange afdøde søgemaskiner? Selvom vi er i en spekulationsboble, kan priserne god stige for en håndfuld valutaer, der overlever. Men det betyder også, at de fleste, hvis ikke alle, aldrig igen vil nå de højder, vi så for nylig.”

Læs også: Vild bitcoin-handel tvinger amerikansk børs i knæ: Hjemmesiden gik ned, og handelen måtte standses

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Kræftens Bekæmpelse

Application Manager til Kræftens Bekæmpelse

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S