Facebook søger medarbejdere til kæmpe-datacenter i Odense - se de ledige stillinger her

Facebook søger nye medarbejdere til selskabets kæmpedata-center i Odense, der efter planen skal åbne i 2020. Se her, om du kan komme i betragtning.

Artikel top billede

Facebook er begyndt at lede efter kompetente medarbejdere, der skal indgå i staben i selskabets nye datacenter i Odense.

Datacenteret skal efter planen åbne i 2020. Det kommer til at bestå af to bygninger på i alt 56.500 kvadratmeter.

Datacenteret er det blot tredje, som Facebook bygger uden for USA. De to andre findes i Luleå i Sverige samt i Clonee i Irland.

Facebook søger blandt andet en såkaldt ‘mechanical specialist’ til det kommende drifts-hold, som skal varetage den daglige drift af det store datacenter.

Denne ‘mekaniske specialist’ får ansvaret for at overvåge og passe de mange installationer i datacenteret.

Skal man komme i betragtning, skal man have erfaring i ‘diverse teknologier som for eksempel fordampningskøling, vand-distribution og systemer til brand-bekæmpelse,” lyder det fra Facebook.

Desuden skal man have ‘erfaring med at bygge automatiserings-systemer og elektriske systemer,” hedder det.

Chef for bygningen

Facebook søger også en bygnings-chef - en ‘chief building engineer’ - der får ansvaret for at lede og fordele arbejdet samt at uddanne medarbejdere, sikre at sikkerheds-regler bliver overholdt, afrapportering, kvalitetssikring, inspektion af bygninger og systemer og andre ledelsesmæssige ting.

For at komme i betragtning skal man som minimum have tre års erfaring fra en ‘critical facilities operations.’

Facebook foretrækker kandidater med mindst fem års erfaring fra et datacenter, lyder det fra selskabet.

Data center controls engineer

Selskabet søger hertil en såkaldt CTS-teknikker ('data center controls engineer'), som får ansvaret for at kvalitetssikre og håndtere bygnings-systemet, det såkaldte Building Management System (BMS).

Blandt opgaverne vil blandt andet være diagnosticering og reparation af ‘fejl i komplekse kontrolsystemer.’

Det kræver ifølge Facebook “udvidet kendskab til en vifte af elektroniske og digitale kontrol-systemer og evnen til at teste og skrive modifikationer i forskellige software-sprog.’

Data center engineer

På listen er også en datacenter-tekniker (‘data center engineer’).

Her skal man ‘nyde at arbejde i et hurtigt miljø, hvor fleksibilitet vil være nøglen til succes,” skriver Facebook.

Production operations manager

Facebook har også opslået en stilling som ‘production operations manager,’ som bliver ansvarlig for at håndtere og drifte og passe serverdriften i det store datacenter.

“Det inkluderer ansvaret for oppetid, driftsmaksimering, løsning af systemiske tekniske problemer og reparationer over hele datacenteret,” lyder det fra Facebook.

For at komme i betragning, skal man have mindst fire års erfaring fra en teknisk drifts-stilling i et datacenter, ligesom man skal være ‘komfortabel med Linux-support og hardware-support i et internet-miljø,’ lyder det.

Desuden skal man have kendskab til Python og SQL og flere andre tekniske områder.

Du finder Facebooks job-opslag på de åbne stillinger til datacenteret i Odense ved at klikke her (sender dig til It-jobbank).

Computerworld var i november på besøg på byggegrunden. Du kan se billeder fra dette besøg her: Så langt er Facebook kommet med Odense-datacenter - tag med på besøg

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S