Facebook søger medarbejdere til kæmpe-datacenter i Odense - se de ledige stillinger her

Facebook søger nye medarbejdere til selskabets kæmpedata-center i Odense, der efter planen skal åbne i 2020. Se her, om du kan komme i betragtning.

Artikel top billede

Facebook er begyndt at lede efter kompetente medarbejdere, der skal indgå i staben i selskabets nye datacenter i Odense.

Datacenteret skal efter planen åbne i 2020. Det kommer til at bestå af to bygninger på i alt 56.500 kvadratmeter.

Datacenteret er det blot tredje, som Facebook bygger uden for USA. De to andre findes i Luleå i Sverige samt i Clonee i Irland.

Facebook søger blandt andet en såkaldt ‘mechanical specialist’ til det kommende drifts-hold, som skal varetage den daglige drift af det store datacenter.

Denne ‘mekaniske specialist’ får ansvaret for at overvåge og passe de mange installationer i datacenteret.

Skal man komme i betragtning, skal man have erfaring i ‘diverse teknologier som for eksempel fordampningskøling, vand-distribution og systemer til brand-bekæmpelse,” lyder det fra Facebook.

Desuden skal man have ‘erfaring med at bygge automatiserings-systemer og elektriske systemer,” hedder det.

Chef for bygningen

Facebook søger også en bygnings-chef - en ‘chief building engineer’ - der får ansvaret for at lede og fordele arbejdet samt at uddanne medarbejdere, sikre at sikkerheds-regler bliver overholdt, afrapportering, kvalitetssikring, inspektion af bygninger og systemer og andre ledelsesmæssige ting.

For at komme i betragtning skal man som minimum have tre års erfaring fra en ‘critical facilities operations.’

Facebook foretrækker kandidater med mindst fem års erfaring fra et datacenter, lyder det fra selskabet.

Data center controls engineer

Selskabet søger hertil en såkaldt CTS-teknikker ('data center controls engineer'), som får ansvaret for at kvalitetssikre og håndtere bygnings-systemet, det såkaldte Building Management System (BMS).

Blandt opgaverne vil blandt andet være diagnosticering og reparation af ‘fejl i komplekse kontrolsystemer.’

Det kræver ifølge Facebook “udvidet kendskab til en vifte af elektroniske og digitale kontrol-systemer og evnen til at teste og skrive modifikationer i forskellige software-sprog.’

Data center engineer

På listen er også en datacenter-tekniker (‘data center engineer’).

Her skal man ‘nyde at arbejde i et hurtigt miljø, hvor fleksibilitet vil være nøglen til succes,” skriver Facebook.

Production operations manager

Facebook har også opslået en stilling som ‘production operations manager,’ som bliver ansvarlig for at håndtere og drifte og passe serverdriften i det store datacenter.

“Det inkluderer ansvaret for oppetid, driftsmaksimering, løsning af systemiske tekniske problemer og reparationer over hele datacenteret,” lyder det fra Facebook.

For at komme i betragning, skal man have mindst fire års erfaring fra en teknisk drifts-stilling i et datacenter, ligesom man skal være ‘komfortabel med Linux-support og hardware-support i et internet-miljø,’ lyder det.

Desuden skal man have kendskab til Python og SQL og flere andre tekniske områder.

Du finder Facebooks job-opslag på de åbne stillinger til datacenteret i Odense ved at klikke her (sender dig til It-jobbank).

Computerworld var i november på besøg på byggegrunden. Du kan se billeder fra dette besøg her: Så langt er Facebook kommet med Odense-datacenter - tag med på besøg

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Site Reliability Engineer til efterretningsanalytiske værktøjer i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S