Kæmpe oprydningsprojekt: DSV har slettet 600 store it-applikationer på to år - og fortsætter med at rydde op

Fra Computerworlds arkiv: I 2016 besluttede transport-giganten DSV med danske Mogens Larsen at rydde op i virksomhedens mere end 2.000 applikationer. Mere end 600 er væk, og den danske it-chef fortsætter med at luge ud. "Hvis vi har et for stort efterslæb af legacy-systemer, kan vi ikke drifte it-organisationen effektivt nok."

Artikel top billede

(Foto: Copyright 2016 SEES media / Ulrik M. Eriksen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Et unikt indblik i it-strategien hos en dansk milliardvirksomhed
  • Inspiration til at få sat en relevant it-udfordring på dagsordenen i din egen virksomhed
  • Indblik i hvordan man får ryddet op i overflødige applikationer
712
3:45 min
Denne artikel stammer fra Computerworlds arkiv. Den blev første gang bragt 20. februar 2018.

“Min første tanke var, at det kan da ikke være så svært dette her. Vi finder bare de applikationer, der ikke er aktive, og så lukker vi dem. Det viste sig hurtigt, at det overhovedet ikke var sådan, det hang sammen.”

Mogens Larsen er direktør for DSV’s Air & Sea it-afdeling, og han er i gang med at rydde op.

Efter sommerferien 2016 havde DSV omkring 2.500 applikationer, og det blev hurtigt besluttet, at der skulle lukkes 200, inden året var omme og yderligere 400 i 2017.

Mogens Larsen og hans kolleger havde en mistanke om, at virksomheden slæbte rundt på en stor bunke overflødig it - og det blev hurtigt bekræftet.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo