Kæmpe oprydningsprojekt: DSV har slettet 600 store it-applikationer på to år - og fortsætter med at rydde op

Fra Computerworlds arkiv: I 2016 besluttede transport-giganten DSV med danske Mogens Larsen at rydde op i virksomhedens mere end 2.000 applikationer. Mere end 600 er væk, og den danske it-chef fortsætter med at luge ud. "Hvis vi har et for stort efterslæb af legacy-systemer, kan vi ikke drifte it-organisationen effektivt nok."

Artikel top billede

(Foto: Copyright 2016 SEES media / Ulrik M. Eriksen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Et unikt indblik i it-strategien hos en dansk milliardvirksomhed
  • Inspiration til at få sat en relevant it-udfordring på dagsordenen i din egen virksomhed
  • Indblik i hvordan man får ryddet op i overflødige applikationer
712
3:45 min
Denne artikel stammer fra Computerworlds arkiv. Den blev første gang bragt 20. februar 2018.

“Min første tanke var, at det kan da ikke være så svært dette her. Vi finder bare de applikationer, der ikke er aktive, og så lukker vi dem. Det viste sig hurtigt, at det overhovedet ikke var sådan, det hang sammen.”

Mogens Larsen er direktør for DSV’s Air & Sea it-afdeling, og han er i gang med at rydde op.

Efter sommerferien 2016 havde DSV omkring 2.500 applikationer, og det blev hurtigt besluttet, at der skulle lukkes 200, inden året var omme og yderligere 400 i 2017.

Mogens Larsen og hans kolleger havde en mistanke om, at virksomheden slæbte rundt på en stor bunke overflødig it - og det blev hurtigt bekræftet.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S