Kæmpe oprydningsprojekt: DSV har slettet 600 store it-applikationer på to år - og fortsætter med at rydde op

Fra Computerworlds arkiv: I 2016 besluttede transport-giganten DSV med danske Mogens Larsen at rydde op i virksomhedens mere end 2.000 applikationer. Mere end 600 er væk, og den danske it-chef fortsætter med at luge ud. "Hvis vi har et for stort efterslæb af legacy-systemer, kan vi ikke drifte it-organisationen effektivt nok."

Artikel top billede

(Foto: Copyright 2016 SEES media / Ulrik M. Eriksen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Et unikt indblik i it-strategien hos en dansk milliardvirksomhed
  • Inspiration til at få sat en relevant it-udfordring på dagsordenen i din egen virksomhed
  • Indblik i hvordan man får ryddet op i overflødige applikationer
712
3:45 min
Denne artikel stammer fra Computerworlds arkiv. Den blev første gang bragt 20. februar 2018.

“Min første tanke var, at det kan da ikke være så svært dette her. Vi finder bare de applikationer, der ikke er aktive, og så lukker vi dem. Det viste sig hurtigt, at det overhovedet ikke var sådan, det hang sammen.”

Mogens Larsen er direktør for DSV’s Air & Sea it-afdeling, og han er i gang med at rydde op.

Efter sommerferien 2016 havde DSV omkring 2.500 applikationer, og det blev hurtigt besluttet, at der skulle lukkes 200, inden året var omme og yderligere 400 i 2017.

Mogens Larsen og hans kolleger havde en mistanke om, at virksomheden slæbte rundt på en stor bunke overflødig it - og det blev hurtigt bekræftet.

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S