Kæmpe oprydningsprojekt: DSV har slettet 600 store it-applikationer på to år - og fortsætter med at rydde op

Fra Computerworlds arkiv: I 2016 besluttede transport-giganten DSV med danske Mogens Larsen at rydde op i virksomhedens mere end 2.000 applikationer. Mere end 600 er væk, og den danske it-chef fortsætter med at luge ud. "Hvis vi har et for stort efterslæb af legacy-systemer, kan vi ikke drifte it-organisationen effektivt nok."

Artikel top billede

(Foto: Copyright 2016 SEES media / Ulrik M. Eriksen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Et unikt indblik i it-strategien hos en dansk milliardvirksomhed
  • Inspiration til at få sat en relevant it-udfordring på dagsordenen i din egen virksomhed
  • Indblik i hvordan man får ryddet op i overflødige applikationer
712
3:45 min
Denne artikel stammer fra Computerworlds arkiv. Den blev første gang bragt 20. februar 2018.

“Min første tanke var, at det kan da ikke være så svært dette her. Vi finder bare de applikationer, der ikke er aktive, og så lukker vi dem. Det viste sig hurtigt, at det overhovedet ikke var sådan, det hang sammen.”

Mogens Larsen er direktør for DSV’s Air & Sea it-afdeling, og han er i gang med at rydde op.

Efter sommerferien 2016 havde DSV omkring 2.500 applikationer, og det blev hurtigt besluttet, at der skulle lukkes 200, inden året var omme og yderligere 400 i 2017.

Mogens Larsen og hans kolleger havde en mistanke om, at virksomheden slæbte rundt på en stor bunke overflødig it - og det blev hurtigt bekræftet.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S